خانه نجوم نجف آباد

زمان: یکشنبه ٢3/3/١٣٨9

مکان: پشت بام خانه نجوم نجف آباد

ابزار رصدی:  تلسکوپ ۴اینچ تال، دوربین های دو چشمی 80*20 ، 70*15

نتیجه رصد: هلال به راحتی  رویت شد.

رصدگران:

 خانم ها: نیری، ترکان، پاینده، ، هدی کاظمی،مینا کاظمی ، گلی، دری، سلیمانی، زمانیان، محمدی، کیانی، حقیقی، روح اله، عطایی

آقایان: همایونی،انداده، قضاوی، قاهری، سلیمانی، کافی موسوی

 

urckdo5xighp9jqn629.jpg

qd645l54vg3zgec0hgzy.jpg

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

با عرض سلام خدمت دوستان، از بین مقاله های ارائه شده در کلاس از بین مقاله های خوب ، مقاله خانم فرناز محمدی را برای درج در وبلاگ انتخاب کردیم. امیدوارم استفاده کنید

فرزندان زمین

در علم نجوم بارها شاهد این اتفاق بوده ایم که : وجود جرمی در ابتدا به طور نظری مطرح گشته است و سپس در آسمان کشف شد . مانند کشف سیاره اورانوس ،اما چه کسی تصور می کرد که کشف سیارک ها از نتیجه ی ایراد وادر بر قانون بده حاصل شود . یوهان الرت بده اخترشناس آلمانی ، معتقد بود هر چه فاصله از خورشید بیشتر شود مدار سیاره ها بیشتر و بیشتر از هم دور می شوند و برای این اعتقاد که مبتنی بر افزایش فاصله سیارات از خورشید با نسبتی مشخص بود قانونی را به صورت زیر تدوین کرد :

 

پلوتو

نپتون

اورانوس

زحل

مشتری

؟

مریخ

زمین

زهره

عطارد

نام سیاره

384

 

192

96

48

24

12

6

3

0

مضربهای زوج 3

388

 

196

100

52

28

16

10

7

4

4+

8/38

 

6/19

10

2/5

8/2

6/1

1

7/0

4/0

تقسیم بر 10

 

هنوز سیارات اورانوس ، نپتون و پلوتون شناخته شده نبودند و  تنها ایراد وارد بر این قانون فاصله خالی از سیاره ، بین مریخ و مشتری بود . در واقع قانون بده یک تصادف بیشتر نیست که در مورد فاصله سیارات می باشد و تنها تا مدار اورانوس صادق است . الرت بده در سال 1772 این قانون را ارائه داد و تا سال 1801 طول کشید تا جوزپه پیاتزی ایتالیایی که برای تهیه نقشه ، از ستارگان ثابت آسمان در حال تلاش بود ، جسم جدیدی را در مدار بین مریخ و مشتری کشف کرد . پس از جوزپه گروههای بسیاری تلاش نمودند تا آن سیاره را کشف کنند . آن ها به این اطمینان رسیده بودند که این سیاره آن چنان کوچک است که تا به حال از نظر چشمان تیزبین آن ها دور مانده است . سرانجام ریاضیدان جوان آلمانی کارل فردریش گاوس به کمک رصدهای پیاتزی توانست مسیر حرکت سیاره گمشده را محاسبه کند . نام این سیاره را سرس (الهه رومی کشاورزی) نهادند . پس از کشف سرس اخترشناسان سیارات دیگری را هم کشف کردند که آن ها را پالاس (1802) جونو(1804) و وستا (1807) نامگذاری کردند .

 


:ادامه مطلب:
نوشته شده در ساعت توسط نظرات () |

نوشته شده در ساعت توسط مدیر |

» ::
نوشته شده در ساعت توسط مدیر |


قالب وبلاگ : قالب وبلاگآموزش عالی - آتلیه عکاسی - کاسپین کامپیوتر | هواداران چاوشی - آتلیه عکاسی کودک - درگاه پرداخت - مهم نیوز

-->ادامه مطلب
نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

با تبریک به مناسبت میلاد با سعادن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه و روز زن

یک فرشته

هنگامی که یک کودک آماده متولد شدن بود پرسید : به من می گویند باید به زمین بروم اما چگونه ؟

من بسیار کوچک و بی پناهم . پاسخ شنید:«از بین فرشته ها یکی را برای تو برگزیدم و او در انتظار توست و از تو مراقبت خواهد کرد.» کودک پرسید: من چطور حرف مردم را بفهمم من که زبان آنها را بلد نیستم . پاسخ شنید :« فرشته تو زیباترین و شیرین ترین کلماتی را که تاکنون شنیده ای به کار می برد  و با صبر و مراقبت ، شیوه صحبت کردن به تو می آموزد.»  کودک گفت : هنگامی که بخواهم با خدا سخن بگویم چه کنم ؟ پاسخ داده شد : « فرشته تو دستانت را در کنار هم قرار می دهد و به تو دعا کردن می آموزد .»

کودک سوال کرد : شنیده ام در زمین انسانهای بد نیز هستند چه کسی مرا در برابر آنها محافظت می کند ؟  پاسخ شنید : «فرشته تو از تو دفاع می کند حتی اگر به قیمت جانش باشد.»

در این هنگام صدایی در آسمان بلند شد . کودک باعجله پرسید : اکنون که من در حال ترک کردن اینجا هستم می خواهم نام این فرشته را بدانم . به او پاسخ داده شد : «نام فرشته تو مهم نیست . تنها بدان که تو این فرشته را مادر صدا خواهی کرد .»

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

خانه نجوم در گذر زمان به روایت تصویر

 

y4tqq91op22zd1cgtnji.jpg

zh4ni4von2q9pzh379p2.jpg

k0l83c8ck8mcmehohdsi.jpg

ytdrtp3w4bzbnpmitf9.jpg 

7h86vbt3hwuowkte7tuv.jpg

i336uj03kx8xhcwm74o8.jpg

eusxcyelvi52lgw95yyk.jpg

5cstvz89i6xr8i5rmfc.jpg

69fpf4n4489opcejq6.jpg

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

گزارش بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به نقل از آقای علی قاهری

 

روز شنبه 18 اردیبهشت به سمت نمایشگاه حرکت کردیم . تغییرات امسال کمی ما را گمراه کرد . مهمترین این تغییرات اضافه شدن یک کوه نوردی به مسیر بود . به این صورت که در بالای تپه ای در بیرون از نمایشگاه پارکینگ را قرار داده بودند و برای رسیدن به مصلا باید از بالای تپه به پایین می آمدیم و راهی را تا زیرگذر میرفتیم سپس از زیر گذر وارد ورودی 18 میشدیم . حدودا ً این راه 30 دقیقه طول میکشید . از جمله تغییرات بد دیگر امسال این بود که قسمتهای مختلف از هم فاصله داشتند و برای کسی که هدف دار آمده بود کار سخت تر میشد . از انتشاراتهای خوب هم تعدادی حظور نداشتند که از آن جمله به انتشارات کاروان میتوان اشره کرد . در هر حال نمایشگاه کتاب بود و برای علاقه مندان به کتاب خوانی جالب هرچند که ایرادهای زیادی داشت . در راه برگشت سری هم به شهر مقدس قم و حرم حضرت معصومه (س) زدیم و عکس زیر را در آن مکان گرفتیم.در پایان از خانه ی نجوم نجف آباد که مسئول این اردو بود کمال تشکر را دارم.

 

 

JPEG Hoster

JPEG Hoster

 JPEG Hoster

JPEG Hoster 

JPEG Hoster

JPEG Hoster

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون