خانه نجوم نجف آباد

گزارش رویت هلال ماه شعبان 1431

شرح گزارش:

برنامه رویت هلال این ماه طبق روال قبل از طرف گروه رصدی  برگزار گردید با این تفاوت که  شرکت در برنامه برای عموم آزاد بود. همین امر سبب شد علاقه مندان بسیاری در این برنامه شرکت نمایند اما وجود ابر و غبار زیاد مانع از رصد هلال شعبان گردید.

ابزار رصدی:

تلسکوپ  دابسونی 6 اینچ ، دوربین دوچشمی 80*20 ، دوربین دوچشمی 70*15

مکان رصد:

پشت بام خانه نجوم نجف آباد

نتیجه رصد: هلال رویت نشد.

71oq2y5pjmk4n3bj9wdo.jpg

etvk11e1prpnnt7flibq.jpg

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

دوست خوبمان خانم زهرا روح اله، گزارش رصد جالبی تهیه کردند که امیدوارم از خوندنش لذت ببرید.

 

یک اشتباه شیرین

 

مهمان ناخوانده یک برنامه رصدی شدن خود نیز حکایتی دارد . امروز بچه های گروه رصدی به بهانه مقارنه زهره و قلب الاسد برنامه داشتند . غافل از اینکه این رویداد شنبه شب ساعت 20:06 اتفاق می افتد . ولی این ها دلیل نشد که برنامه رصدی برگزار نگردد و به هر بهانه ای که بود برنامه را برگزار کردند. از حق که نگذریم برنامه مختصر و مفیدی بود .

برنامه ساعت 20:35 شروع شد .پس از هم خط کردن تلسکوپ اولین جرمی که رصد شد سیاره زهره بر فراز افق غربی بود که مثل همیشه زیبا و پرنور خودنمایی می کرد . زهره با چشمی 10 به صورت هلال دیده شد، دیدن سیاره به این صورت بسیار شگفت انگیز بود . هر چه آسمان تاریک تر می شد ستاره ها و سیاره های بیشتری در آسمان خودنمایی می کردند .درست در جنوب غربی آسمان سیاره زیبای زحل قرار داشت که بهانه اصلی برگزاری برنامه بود .دیدن زحل با حلقه هایش بسیار جذاب است که هر بینده ای را تا مدتها مجذوب خود می کند و هزاران بار دیدن آن هیچ وقت از زیبایی و لذت رصد دوباره آن نمی کاهد .زحل هم با چشمی 20 و هم با چشمی 10 رصد شد. ولی با چشمی 10 فوق العاده زیبا بود . آخرین جرمی که رصد شد سیاره مریخ بود . اجتماع زیبای سیاره ها در افق غربی واقعاً وصف ناشدنی بود.دیدن زهره به صورت هلال ، زحل با حلقه های اطرافش و..

برنامه رصد ساعت 21:05 به پایان رسید یک برنامه نیم ساعته مفید و پرهیجان .

 در پایان برخود لازم می بینم که از گروه رصدی برای برگزاری این برنامه تشکر و قدردانی می نمایم .  

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

 

به اطلاع همه عزیزان می رسانیم بانک سی دی و نرم افزار خانه نجوم در تاریخ ٨٩/۴/١٠ افتتاح گردیده و آماده خدمت رسانی به همه  علاقه مندان می باشد.

 

لازم به ذکر است از تاریخ ٨٩/۴/١٠ تا ٨٩/۴/٢٠ سی دی ها به صورت رایگان در اختیار اعضا محترم قرار داده می شود.

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون