خانه نجوم نجف آباد

زهره درست بعد از غروب خورشید

Tunc Tezel

توضیح: آیا این تصویر ونوس است یا یک هواپیما؟ یکی از قابل تامل ترین موضوعات برای مشتاقان آسمان این است که تشخیص بدهند این نقاط نورانی نزدیک به افق سیاره زهره است. معمولا" یک هواپیما خودش را با حرکت سریع و مشخص در چند لحظه نشان می دهد. زهره به آهستگی گردش زمین تنظیم می شود. با این وجود اگر زهره هرشب مکانش را تغییر نمی داد تشخیص آسانتر بود.در تصویر زیر، ونوس در 44 شب مختلف در طول سال 2006 و 2007 بالای کوه های بولو در ترکیه گرفته شده است وقتی که سیاره خواهر زمین در آسمان عصر ظاهر شده است. فاصله متوسط هر کدام از عکس ها 5 روز بوده است و تصاویر معمولا" وقتی گرفته شده اند که خورشید در حدود 7 درجه زیر افق بوده است. نقطه روشنی که این ماه در طرف غرب آسمان عصرتان می بینید نه زهره است و نه هواپیما بلکه مریخ است.

برای دیدن تصویر با کیفیت بالا و متن اصلی به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://apod.nasa.gov/apod/

                          با تشکر از سمانه سلیمانی که از راه دور ما را همراهی می کنند

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

میلاد با سعادت هشتمین حجت سرمد، نگین درخشان وطن حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) مبارک .

بیایید با پای دل سفر کنیم.

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا!

السلام علیک یا معین الضعفاء و الفقرا....

کبوترانه می آیی با بالهایی سبک و سرشار از حسی تازه، دستهایت پر از التماس است و دیده ات پر از انتظار. هروله وار از وادی قرب گذر می کنی گویی از عالم خاک تا سپهر افلاک رسیده ای.

اینجا که می رسی یخ های غرورت ذوب می شوند، دست بر سینه می نهی و می شکنی. ناله های یا علی ابن موسی الرضا (ع) که بلند می شود درمی یابی که چقدر دلت برای حرم تنگ است .

ضریح چون خورشید طلوع می کند و تو با صد چشم مشتاق محرم دل بستگی های زلالت را دوباره می یابی . در برابر ضریح این مرز پیوند با ملکوت، دیواره های جدایی همه به یکباره فرور می ریزد و دل ها عقده می گشایند و ناگفتنی ترین سخنان خویش را در هاله هایی از رمز و راز با امام و مقتدای خویش در میان می گذاری .

اگر دلتان راهی شد ما را از دعای خیر بی نصیب مگذارید.

 

 

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

گزارش رصد اعضاء مهرماه

رصد آسمان پاییزی

ابزار های رصد:

تلسکوپ Tal، تلسکوپ Sky ، دوربین دوچشمی 70*15 و 80*20

در تاریخ پنجشنبه 15/7/89 برای اعضاء برنامه رصدی در رصدگاه خانه نجوم تدارک دیده شد، مانند همیشه رصدگران وعلاقه مندان به برنامه رصد مشتاقانه در این برنامه شرکت کردند، آسمان مناسب رصد اجرام پاییزی بود ، تا حدود ساعت 10 سردی هوای پاییزی رصدگران را همراهی می کرد ، ولی زیبایی آسمان رصدگران را گرم نگه داشته بود و همچنان رصد می کردند، اما پس از مدتی سردی هوا از حالت پاییزی خارج شد وحالتی غیر منتظره را برای رصدگران ایجاد کرد، از این زمان به بعد رصد با گرمی هیزم همراه بود.

 برنامه تا ساعت 30/11 ادامه داشت و ساعت 30/11 پایان برنامه اعلام شد.

مثل همیشه برنامه رصد با همکاری تمامی دوستان به خوبی اجرا شد، و آخرین کلام این که  این برنامه با تمام برنامه های رصدی که داشتیم و خواهیم داشت یک تفاوت داشت اگر می خواهید بدانید؟؟ باید تا گزارش رصد بعدی منتظر بمانید....

                                   با تشکر از گروه رصدی  که این گزارش را در اختیار ما قرار دادند

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

نزدیکترین همسایه‌های ستاره ای ما.....

ترجمه: لیلا زمانیان؛ گروه ترجمه

* نزدیکترین ستاره به ما کدام است؟ این سوال را بپرس، و بسیاری از مردم درباره‌ی آسمان شب فکر خواهند کرد. اما پاسخ، البته، خورشید ماست. بنابراین بیایید نگاهی به ماورای منظومه‌ی شمسی خود بیندازیم و سوال را دوباره تکرار کنیم. این دفعه جواب یک ستاره در آسمان امشب است.

* شعرای یمانی، بالا در سمت غرب که در این نقشه به تصویر کشیده شده است، به نظر می رسد نزدیکترین داوطلب باشد؛ چرا که به طور عادی این حس ایجاد می شود که اگر درخشان دیده می شود مطمئناً نزدیک است . در قدر 4/1 -، حقیقتاً شعرای یمانی یکی از ستارگان نزدیک است. اما در مسافت 6/8 سال- نوری خیلی نزدیک نیست.

* درباره ی سهیل چطور؟ در قدر 6/0 -، دومین ستاره‌ی درخشان شب به شمار می‌رود. اما این دفعه درخشندگی آن فریب دهنده است. سهیل حدود 300 سال نوری با ما فاصله دارد، در حالی که هزاران ستاره ی نزدیک ‌تر از آن به ما وجود دارد. در قدر 3/0-، سومین ستاره ی درخشان در آسمان شب آلفاقنطورس است؛ در بخش بالایی قسمت جنوب نقشه است. این نزدیک‌ترین منظومه ی ستاره‌ای به ماست.

* این جرم نشان از این دارد که اولین خبر یادداشت شده از یک ستاره، خارج از منظومه‌ی شمسی ما؛ 61 دجاجر بوده است، که به وسیله ی یک مترجم آلمانی به نام فرید ریش بسیل (Fried rich Bessel) در سال 1838 معرفی شد. اما یک منجم اسکاتلندی به نام توماس هندرسون (Thomas Henderson) پارامتری برای سنجش آلفا قنطورس و دیگر ستارگان ساخت؛ زمانی که او در آفریقای جنوبی بود(در سال 33-1832) .

بعد از بازگشت به انگلستان و تحلیل مشاهدات خود، او فاصله ی آلفا قنطورس را فقط  سال- نوری گرفت. او از درستی نتیجه گیری خود نگران بود؛ بنابراین برای انتشار یافته هایش دچار تردید شد، و در پایان نیز به وسیله‌ی بسیل (Bessel) شکست داده شد. مشاهدات جدیدی از مکان آلفا قنطورس در فاصله ای حدود 4/4 سال- نوری کرد؛ بنابراین نوری را که شما در بعد از ظهر ماه می (May) مشاهده می کنید از ستاره ای در اواخر سال 2002 یا اوایل 2003 ساطع شده است .

* قنطورس یک صورت فلکی باستانی و یکی از 48 تایی است که بطلمیوس حدود دو قرن بعد از میلاد تعیین کرد. در حالی که قنطورس امروزه یکی از اهالی اعماق آسمان جنوبی است؛ حدود دو میلیون سال پیش در قسمت شمالی ظاهر می شد؛ جایی که به وسیله ی مردم مدیترانه‌ای بهتر دیده می‌شد. در افسانه های یونانی صورت فلکی خیرون قنطورس به این صورت، نیمی مرد و نیمی اسب، ترسیم شده است، که معلم Hercules,Jason (جاثی) بوده است.

* در حالی که نام آلفاقنطورس مطمئناً بسیار رایج معرفی شده است، همچنین این ستاره رجل قنطورس نیز معرفی شده است معنای این عبارت "پای قنطورس" از زبان عربی آمده است . آن همچنین به وسیله ی دو ؟؟ که گفته شد استفاده می شود، تولی من (Toliman) وبانگولا (Bungula) شناخته می شود.

* در سال 1689 پدر ریچاد (Richaud) ، مشاهده کرد از پوندیچری (Pondicherry) (که امروزه به عنوان puducherry پارچه‌ای نامیده می شود.) در جنوب هند، چشم از فراز تلسکوپش به آلفاقنطورس دوخت؛ و فهمید آلفا قنطورس یک ستاره ی دو تایی بوده، که به صورت دو نقطه ی درخشان ظاهر شد.

* ستاره‌ها هر 80 سال یک بار در مداری کشیده که جدایی زاویه‌ای آنها از 11 تا 36 واحد نجومی متغیر است ، به دور یکدیگر در گردش‌اند. (یک 1) Au، به معنای فاصله ی بین زمین و خورشید ). در سال 2035 قطعاً مکان ستاره‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد بود. حالا جدایی ظاهری آنها کمتر از 10 ثانیه ی قوسی ست؛ خیلی کمتر از وقتی که من بیش از بیست سال پیش برای اولین بار این گوهر (آلفاقنطورس) را در آسمان جنوبی، حدود 21 ثانیه ی قوسی دیدم. این جدایی تا 12 سال دیگر و یا بیشتر همچنان، به کاهش یافتن ادامه خواهد داد.

* مطالعات گسترده‌ای در سال 1915 ستاره ای از قدر تقریباً یازدهم را به عنوان قسمتی از سیستم آلفاقنطورس تعیین کرد. فاصله ی این ستاره در سال 1917، 2/4 سال- نوری سنجیده شد، آن را به عنوان پروکسیمای قنطورس، نزدیک‌ترین ستاره به منظومه ی شمسی ما معرفی کرد. در حالی که بسیاری از منجمان آن را شکلی از یک منظومه ی سه‌گانه با درخشش جفت آلفاقنطورس تصور می کردند، که تا قرن بیستم تایید نشده باقی ماند. اما سال گذشته جرمی ورسی مر (Jeremy wer theimer) و گری گوری لاف لین (Gregory Goughlin) از دانشگاه کالفرینیا، سانتاناکروز (Santana Cruz) به این نتیجه رسیدند، که پرولسیمای قنطورس با دو ستاره ی دیگر آلفا قنطورس گرانش بسیار شدیدی دارند. با افزایش دقت از رصدهای آینده، ارتباط آنها حتی آشکار‌تر خواهد شد.

این مقاله فقط می خواست نشان دهد، که هنوز چیزهای زیادی هست که باید در مورد همسایگان ستاره‌ای ‌مان بدانیم.

                                                                                   با تشکر از گروه ترجمه

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

پیش به سوی کشف اسرار کیهان

زمانی بشر تنها زیر سقف آسمان به رویا پردازی می پرداخت و آرزویش چیدن ستاره ای بود که هزاران دست به سویش دراز شده بود . مدت ها بعد به ذهنش رسید ، با رها شدن از گرانش زمین و خارج شدن از جو ، ستاره اش را در دست بگیرد و هدفش فرار از مادرش زمین شد.

کشورهایی مثل روسیه و آمریکا تلاش های بسیاری به صورت انفرادی برای دست یابی به این اهداف انجام دادند. اکنون آن هدف نخستین و هزاران هدف دیگر محقق شده است و برای چیدن ستاره به مشارکت بیشتر و دست در دست یکدیگر نهادن نیاز داریم نه به تنهایی قدم برداشتن، البته چند سالی است که این امر با مشارکت سازمان های فضایی کشورهای مطرح در این عرصه، محقق شده است.

در سال 1999 زمانی که کنفرانس بین المللی سازمان ملل متحد در وین برگزار شد ، پیشنهاد برگزاری هفته ای با عنوان هفته ی جهانی فضا مورد بررسی قرار گرفت .این هفته از سال 2000 میلادی از 4 اکتبر تا 10 اکتبر (12 تا18 مهر ) که زمان وقوع  دو اتفاق مهم در حوزه ی دسترسی به فضا می باشد ، در کلیه کشورهای عضو سازمان ملل برگزار میگردد. چهارم اکتبر 1957 تاریخ پرتاب اولین ماهواره ی ساخت بشر (اسپوتنیک 1) و دهم اکتبر 1967 ذمان امضای قوانین مربوط به فعالیت کشورها در حوزه ی کشف و بهره برداری ازفضای ماورای جو( ماه و سیارات) به صورت صلح آمیز می باشد.

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

 

لطفا توجه فرمایید:                                                                                    

با سلام خدمت همه ی دوستان

به اطلاع  همه ی عزیزان میرسانیم: از این پس مقالات ، مطالب و پیا م های خود را به ایمیل زیر ارسال فزمایید:

Star.astronomer@yahoo.com

 

                                                                                 

                                                              

                                                                                  با تشکر

                                                                            مدیر گروه اطلاع رسانی

                                                                     

                                          

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

انگار همین دیروز بود ......................

تا حالا مستأجر بودید؟ تا حالا اسباب کشی کردید؟ تا حالا صاحبخونه عذرتون رو خواسته؟ تا حالا استرس بی خونه شدن رو تجربه کردید؟

درست 1 سال و 5 ماه پیش بود از دو اتاق طبقه دوم یک مغازه با تمام مشکلاتش نقل مکان کردیم و اومدیم جهاد، یه سوئیت کامل با تمام امکانات رفاهی پس از کلی سختی کشیدن، اما حالا خونه جدیدمون صد پله از قبلی بهتر بود وقتی اومدیم فکر کردیم حالا حالاها اینجا موندگاریم غافل از اینکه یه روز هم وقت رفتن می رسه و باید به فکر جایی باشیم، نه اینکه نباشیم،ولی تو برنامه یه سالمون نبود. اواسط مرداد ماه بود که صاحبخونه ی جدید عذرمون رو خواست البته در کمال ناباوری،وقتی بهمون خبر دادند، که تو اوج کلاس های تابستانه بود با کلی تلاش تونستیم ازشون فرجه بگیریم تا یه جایی رو پیدا کنیم، یه ساختمان سه طبقه ای رو پیدا کردیم که هزار بار بهتر از جهاد بود. فرجمون تا پایان شهریور ماه بود در طی این دو ماه تونستیم وسایل رو جابجا کنیم تا اول مهرماه به طور کامل مستقر شدیم. این زمان به همین راحتی که حالا داریم میگیم نگذشت فشار زیادی تا پیدا شدن جا متحمل شدیم اما با توکل به خدا همه چیز به خوبی گذشت.

گفته ی یکی از مسئولین خانه نجوم رو یادمون نمی ره، که می گفت: من هر وقت خبر جابجایی رو می شنوم و میفهمم که صاحبخونه عذرمون رو خواسته ناراحت نمی شم چون می دونم خدا یه جای بزرگتر و خیلی بهتر از جای قبلی برامون فراهم میکنه، حالا هم خدا تنهامون نذاشته مثل همیشه.

ما عزم رفتن کرده ایم بی آنکه درس توقف خوانده باشیم. ما کوله بار تلاش بر پشت داریم، بی آنکه سایه ی استراحت چشیده باشیم.

عزم سفر کرده ایم، اما نه راهی دور، جایی که میریم دور نیست.

 آدرس جدیدمون اینه: خبابان امام، تقاطع رجایی مرکزی(رضایی).   

 

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون