خانه نجوم نجف آباد

سلام دوستان عزیز. از اونجایی که قالب وبلاگ رو عوض کردم، دیدم بد نیست این هفته مطالب جالبی رو بگذارم که دوست عزیزمون خانم مرضیه نیری در رابطه با ماه تهیه کردند .

حقایقی درباره ماه

 

ماه چیست؟

 

ماه یا قمر زمین نزدیکترین جرم منظومه شمی به زمین است که توجه انسان را در شب به خود جلب می کند.ماه دارای قطری کمتر از قطر زمین یعنی حدود 3476 کیلومتر است که این مقدار کمی بیشتر از25/0 قطر زمین است.جرم ماه حدود 3483/7 است.یعنی می توان گفت که در منظومه شمسی 5 قمر بزرگتر ازماه  زمین وجود دارد که سه تای آن به مشتری ودوتای دیگر به زحل ونپتون تعلق دارد که با سایر قمرهای منظومه شمسی مقایسه می شود آنقدر بزرگ است که زمین بیشتر سیاره ی همراه آن به شمار می آید تا منشا آن.

  

در ادامه مطلب بخوانید:

چرا ماه به روی زمین سقوط نمی کند ؟

مقایسه مدت شبانه روز زمین وماه وحرکت آن

زلزله در ماه

 


چرا ماه به روی زمین سقوط نمی کند ؟

 

زمین با نیروی گرانش ماه را به سوی خود می کشد.اگر انسان ماه را که در حقیقت بی وقفه به دورسیاره ی ما می چرخد از گردش باز می داشت،ماه فقط برای مدت کوتاهی ثابت می ایستاد آنگاه با سرعت فزاینده ای به سمت زمین می شتافت ودر نهایت با آن برخورد می کرد البته این عمل میسر نیست.ماه از همان زمان های اولیه با سرعتی برابر 3659 کیلومتر در ساعت به دور زمین در حال گردش بوده است در اثر این حرکت گردشی یک نیروی گریز از مرکز به سمت خارج ایجاد می شود که درست به اندازه ی نیروی گرانش زمین که به سمت داخل کشش دارد،است.این دونیروی مخالف اثر یکدیگر را به طور متقابل خنثی می کنند به نحوی که ماه همواره بر مدار خود باقی است.

 

مقایسه مدت شبانه روز زمین وماه وحرکت آن:

 

چرخش ماه به حول محور خودش به همان اندازه طول می کشد که ماه یک دور کامل به دور زمین می گردد.این بدان معناست که چون ماه حول محور خودش می چرخد وهمچنین در همان جهت به دور زمین می گردد،باید درهمه حالات سطح واحدی را به طرف زمین داشته باشد.وقتی گردش ماه به دور زمین طوری باشد که همیشه یک طرف آن متوجه زمین باشد بنابراین نصف مدت زمان گردش به دور زمین(نصف5/29)به طرف خورشید ونیمی دیگر در تاریکی قرار می گیرد.یک شبانه روز ماه برابر با 5/29 روز زمین است.در آنجا روزها 35ساعت وشب ها 354 ساعت می باشد و اگر ماه ساکنانی داشته باشد در جریان یکسال فقط 13 طلوع وغروب خورشید را می بیند.

 

زلزله در ماه

 

دانشمندان آژانس فضانوردی آمریکا (ناسا)، بازگشت به ماه را در سر می‌پرورانند اما نکته جالب آن است که آنها از هم اکنون در فکر داشتن اماکن استقرار ضد زلزله بر روی این قمر هستند.

اخیرا کلیوآرینال از اساتید برجسته مهندسی و علوم زیستی در دانشگاه نوتردام به همراه تیمی متشکل از ۱۵ دانشمند سیاره شناسی به بررسی دوباره اطلاعات به دست آمده از فضاپیمای آپولو در دهه ۷۰ میلادی پرداختند.

این که امکان روی دادن زمین لرزه در ماه وجود داشته باشد، از نتایج جالب توجه تحقیقات این دانشمندان است.

این دانشمند به گروهی از محققان و دانشمندان زمین شناسی و سیاره شناسی در گروه بررسی اکتشافی قمری آژانس فضانوردی آمریکا (ناسا)، گفت: ماه از نظر ارتعاشی و مطالعات مربوط به آن فعال است.

یافته‌های این دانشمندان بر اساس بررسی‌های دقیق اطلاعات به دست آمده از زلزله سنج‌های کار گذاشته شده در محل فرود فضاپیماهای آپولو بر روی ماه ارائه شده است.

این زلزله سنج‌ها تا سال ۱۹۷۷ که زمان پایان عمرشان بود، اطلاعات مهمی در خصوص ارتعاشات ماه به زمین ارسال می‌کردند، اما آنها چه چیزی را فاش کردند؟

حداقل چهار نوع زلزله در ماه روی می‌دهد، نوع نخست از نوع زلزله‌هایی است که حدود ۷۰۰ کیلومتر زیر سطح ماه روی می‌دهد که عمدتا به دلیل جزر و مد است.

نوع دوم این زمین لرزه‌ها، ارتعاشات مربوط به تاثیرات شهاب سنگی است.

به گفته این دانشمندان زلزله‌هایی گرمایی نوع دیگری از زلزله‌ها در ماه هستند و در نهایت زلزله‌های مختلف در عمق بین ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر زیر سطح ماه نوع دیگری از این زلزله‌ها هستند.

  زلزله نگارهایی که آپولو بر سطح ماه مستقر کرده است از وقوع 3000 زلزله در سال خبر میدهند. در بیشتراین زلزله ها انرژی معادل انرژی یک فعالیت آتشفشانی و یا کمتر از آن آزاد می شود.

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون