خانه نجوم نجف آباد

نزدیکترین همسایه‌های ستاره ای ما.....

ترجمه: لیلا زمانیان؛ گروه ترجمه

* نزدیکترین ستاره به ما کدام است؟ این سوال را بپرس، و بسیاری از مردم درباره‌ی آسمان شب فکر خواهند کرد. اما پاسخ، البته، خورشید ماست. بنابراین بیایید نگاهی به ماورای منظومه‌ی شمسی خود بیندازیم و سوال را دوباره تکرار کنیم. این دفعه جواب یک ستاره در آسمان امشب است.

* شعرای یمانی، بالا در سمت غرب که در این نقشه به تصویر کشیده شده است، به نظر می رسد نزدیکترین داوطلب باشد؛ چرا که به طور عادی این حس ایجاد می شود که اگر درخشان دیده می شود مطمئناً نزدیک است . در قدر 4/1 -، حقیقتاً شعرای یمانی یکی از ستارگان نزدیک است. اما در مسافت 6/8 سال- نوری خیلی نزدیک نیست.

* درباره ی سهیل چطور؟ در قدر 6/0 -، دومین ستاره‌ی درخشان شب به شمار می‌رود. اما این دفعه درخشندگی آن فریب دهنده است. سهیل حدود 300 سال نوری با ما فاصله دارد، در حالی که هزاران ستاره ی نزدیک ‌تر از آن به ما وجود دارد. در قدر 3/0-، سومین ستاره ی درخشان در آسمان شب آلفاقنطورس است؛ در بخش بالایی قسمت جنوب نقشه است. این نزدیک‌ترین منظومه ی ستاره‌ای به ماست.

* این جرم نشان از این دارد که اولین خبر یادداشت شده از یک ستاره، خارج از منظومه‌ی شمسی ما؛ 61 دجاجر بوده است، که به وسیله ی یک مترجم آلمانی به نام فرید ریش بسیل (Fried rich Bessel) در سال 1838 معرفی شد. اما یک منجم اسکاتلندی به نام توماس هندرسون (Thomas Henderson) پارامتری برای سنجش آلفا قنطورس و دیگر ستارگان ساخت؛ زمانی که او در آفریقای جنوبی بود(در سال 33-1832) .

بعد از بازگشت به انگلستان و تحلیل مشاهدات خود، او فاصله ی آلفا قنطورس را فقط  سال- نوری گرفت. او از درستی نتیجه گیری خود نگران بود؛ بنابراین برای انتشار یافته هایش دچار تردید شد، و در پایان نیز به وسیله‌ی بسیل (Bessel) شکست داده شد. مشاهدات جدیدی از مکان آلفا قنطورس در فاصله ای حدود 4/4 سال- نوری کرد؛ بنابراین نوری را که شما در بعد از ظهر ماه می (May) مشاهده می کنید از ستاره ای در اواخر سال 2002 یا اوایل 2003 ساطع شده است .

* قنطورس یک صورت فلکی باستانی و یکی از 48 تایی است که بطلمیوس حدود دو قرن بعد از میلاد تعیین کرد. در حالی که قنطورس امروزه یکی از اهالی اعماق آسمان جنوبی است؛ حدود دو میلیون سال پیش در قسمت شمالی ظاهر می شد؛ جایی که به وسیله ی مردم مدیترانه‌ای بهتر دیده می‌شد. در افسانه های یونانی صورت فلکی خیرون قنطورس به این صورت، نیمی مرد و نیمی اسب، ترسیم شده است، که معلم Hercules,Jason (جاثی) بوده است.

* در حالی که نام آلفاقنطورس مطمئناً بسیار رایج معرفی شده است، همچنین این ستاره رجل قنطورس نیز معرفی شده است معنای این عبارت "پای قنطورس" از زبان عربی آمده است . آن همچنین به وسیله ی دو ؟؟ که گفته شد استفاده می شود، تولی من (Toliman) وبانگولا (Bungula) شناخته می شود.

* در سال 1689 پدر ریچاد (Richaud) ، مشاهده کرد از پوندیچری (Pondicherry) (که امروزه به عنوان puducherry پارچه‌ای نامیده می شود.) در جنوب هند، چشم از فراز تلسکوپش به آلفاقنطورس دوخت؛ و فهمید آلفا قنطورس یک ستاره ی دو تایی بوده، که به صورت دو نقطه ی درخشان ظاهر شد.

* ستاره‌ها هر 80 سال یک بار در مداری کشیده که جدایی زاویه‌ای آنها از 11 تا 36 واحد نجومی متغیر است ، به دور یکدیگر در گردش‌اند. (یک 1) Au، به معنای فاصله ی بین زمین و خورشید ). در سال 2035 قطعاً مکان ستاره‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد بود. حالا جدایی ظاهری آنها کمتر از 10 ثانیه ی قوسی ست؛ خیلی کمتر از وقتی که من بیش از بیست سال پیش برای اولین بار این گوهر (آلفاقنطورس) را در آسمان جنوبی، حدود 21 ثانیه ی قوسی دیدم. این جدایی تا 12 سال دیگر و یا بیشتر همچنان، به کاهش یافتن ادامه خواهد داد.

* مطالعات گسترده‌ای در سال 1915 ستاره ای از قدر تقریباً یازدهم را به عنوان قسمتی از سیستم آلفاقنطورس تعیین کرد. فاصله ی این ستاره در سال 1917، 2/4 سال- نوری سنجیده شد، آن را به عنوان پروکسیمای قنطورس، نزدیک‌ترین ستاره به منظومه ی شمسی ما معرفی کرد. در حالی که بسیاری از منجمان آن را شکلی از یک منظومه ی سه‌گانه با درخشش جفت آلفاقنطورس تصور می کردند، که تا قرن بیستم تایید نشده باقی ماند. اما سال گذشته جرمی ورسی مر (Jeremy wer theimer) و گری گوری لاف لین (Gregory Goughlin) از دانشگاه کالفرینیا، سانتاناکروز (Santana Cruz) به این نتیجه رسیدند، که پرولسیمای قنطورس با دو ستاره ی دیگر آلفا قنطورس گرانش بسیار شدیدی دارند. با افزایش دقت از رصدهای آینده، ارتباط آنها حتی آشکار‌تر خواهد شد.

این مقاله فقط می خواست نشان دهد، که هنوز چیزهای زیادی هست که باید در مورد همسایگان ستاره‌ای ‌مان بدانیم.

                                                                                   با تشکر از گروه ترجمه

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون