خانه نجوم نجف آباد

با تشکر  از خانم گلی به خاطر گزارش جذابشان

 و اما هلال بحرانی محرم 1432

با بررسی مختصات هلال، برنامه ریزی لازم انجام شد تا برنامه رویت هلال ماه محرم در بیرون از خانه نجوم همراه با رصد اعضاء برگزار گردد.

زمان حرکت از خانه نجوم :30/3 عصر روز دوشنبه مورخ :15/9/89

 مکان رصد :روستای حاجی آباد از توابع نجف آباد

ساعت 4:15 دقیقه در رصدگاه مستقر شدیم وپس از نصب ابزارها رویت را شروع کردیم، متاسفانه با غبار بسیار زیاد در افق روبرو بودیم ولی باز تلاش خود را برای رصد هلال بحرانی محرم انجام دادیم .

...اما نتیجه رویت :هلال رویت نشد

ابزار رصدی: دوربین دو چشمی 70*15 و80*20

پس از اقامه نماز رصد آسمان پر ستاره پاییز را شروع کردیم ، با وجود غباراوایل شب ، آسمان به قدری زیبا بود که تمام رصدگران را مشغول کرده بود که گذر زمان را متوجه نمی شدند .

ابزارهای رصد : تلسکوپ TAL، دوربین دوچشمی 70*15 و 80*20

واما سری به مسئول خانه نجوم بزنیم که اولین رصد خود را در شرایط جدید زندگی شروع کرد، تلسکوپ 8اینچ meade را نصب کرده وامشب تصمیم به عکاسی نجومی دارد،اینقدر آرام مشغول به رصد است که کسی متوجه نشده . همه رصدگران مشغول رصد بودند که اعلام شد علاقه مندان سیاره مشتری ازمیدان دید تلسکوپ meade می توانند پشت تلسکوپ بیایند ولی مثل اینکه همه علاقه مندند، همه پشت تلسکوپ جمع شدند ،مشتری از چشمی meade متفاوت با چیزی بود که ازدید TAL  می دیدیم .

 ساعت٣٠ :٧  اعلام استراحت شد برای صرف شام، وپس از 1 ساعت استراحت ادامه رصد مجدداٌ شروع شد.هوا کم کم رو به سردی می ر فت سردی که سعی میکرد رصدگران را کنار آتش نگه دارد ولی زیبایی آسمان بر سردی غلبه میکرد.

یکبار دیگر سری به آقای قضاوی میزنیم ولی ایندفعه برگشتی نداریم چرا که کاری کرد که رصد از حالت آرامش خود خارج شد!!!!

بله پس از 2،3 ساعت گذشتن از رصد و چند تایی عکس گرفتن ،با بالا آمدن صورت فلکی مورد علاقه بیشتر اعضاء ، شکارچی آسمان زمستان ، تصمیم گرفتند از سحابی جبار عکس بگیرند و اما ...........بهتر است ادامه ماجرا را از زبان تصویر ببینید وخودتان قضاوت کنید؟

واما کسانی که پیگیر گزارشات رصد بودند الان منتظرند که جواب سوال خود که وعده آن در گزارش قبلی داده شده بود ، را در یابند فقط کافی است یکبار با دقت گزارش را بخوانید به جواب میرسید،" این اولین رصد است".......

از طرف تمامی اعضاء آرزوی خوشبختی را برای ایشان می کنیم.

وبالاخره پایان رصد ، ساعت 10 رصدگاه راترک کردیم سردی هوا اجازه ادامه رصد را نداد.

امید است برای تمامی دوستانی که از این فرصت استفاده کرده ودربرنامه حضور پیدا کردند  رصد مفیدی بوده باشد.

آسمانتان صاف و بدون غبار .

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون