خانه نجوم نجف آباد

آتش بازی درآسمان زمین

 وقتی که ذرات گردوغباری که درفضای بین سیارات وجوددارد واردجو شده وبراثرحرارت ومقاومت هوا آ نقدرگرم می شود که می درخشد.درمتون علمی به آن شهاب واره می گویند....

و اینک ادامه مطلب

5-تعداد شهاب ها :

مهم ترین مشخصه ی هر بارش تعداد شهاب ها ست. بارش های شهابی هر سال در زمان مشخصی روی می دهند . در دوره ای چند روزه ، هنگامی که زمین از مدار دنباله دار مزبور می گذرد . تعداد شهاب ها به میزان قابل توجهی افزایش و سپس کاهش می یابد.بیشترین تعداد شهاب های هربارش را با کمیتی به نام سرعت ساعتی سمت الراسی( ZHR)بیان می کنند.که بیان گر تعداد شهاب هادر یک ساعت است.یعنی درشرایطی که کانون بارش درسمت الراس (بالاترین نقطه بارش)قرار گیرد وآسمان کاملا صاف وتاریک باشد. به شمارش شهاب ها می پردازند.   کاری که یک رصدگر باید انجام بدهد تعیین تعداد شهاب بارشی و شمارش و تخمین مشخصات آن است.

 


6-مدت دوام:

درخشش شهاب ها نا پایدار است و به سرعت خاموش می شوند. شما فقط می توانید شهاب ها را بر حسب مدت دوامشان به چند دسته سریع ، متوسط و کند تقسیم کنید . البته به کمک روشی در عکاسی از شهاب ها می توان مدت دوام آن ها را تعیین کرد. روش کار به این صورت است که پنکه ای کوچک را در جلوی عدسی دوربین عکاسی نصب می کنیم و عکاسی بلند مدت را آغاز می کنیم. به دلیل حرکت متناوب پره ی پنکه از جلوی دریچه ی دوربین در صورتی که شهابی از میدان دید دوربین بگذرد، تصویر شهاب درآن یک خط پیوسته نخواهد بود و تصویر منقطع است. با شمارش تعداد برش های رد شهاب و آگاهی از تعداد دور موتور پنکه در ثانیه می توان مدت دوام شهاب را تعیین کرد.

 7-دود:

 بعضی از شهاب ها پس از خاموشی ، از خود در آسمان رد دود مانندی به جا می گذارند. دود آذر گوی ها ، یعنی شهاب های پرنورتر از سیاره زهره تا چند دقیقه در آسمان دیده می شود. اما سرانجام برا ثر جابه جایی لایه های جوی ، پخش و ناپدید می شود

 بیشتر  بشنویم:

هرشهابی با شیرجه به درون جو زمین ردی پر تلاطم از گازهای یونیده باقی می گذارد. این رد یونیده درمسیرش خطوط منظم میدان مغناطیسی زمین را آشفته می کند . با ترکیب مجدد گازهای یونیده، میدان مغناطیسی دوباره آرام می شود. نکته ی جالب اینکه بسیاری از شهاب های ضعیف وارد شده به جو زمین که قابل دیدن نیستند از لحاظ الکترومغناطیسی قابل شناسایی می باشند. حرکت شتابدار ذرات باردار در میدان مغناطیسی، امواج رادیویی تولید می کند که بسامد این امواج در محدوده باند 3 هرتز تا 30 کیلو هرتز (باند VLF) است. بنابراین با استفاده از گیرنده VLF می توان این امواج را دریافت کرد. (برای اطلاعات بیشتر به مجله نجوم شماره ی108 صفحه 30 مراجه کنید) در نوعی تقسیم بندی اصوات شهابی را به دو نوع normal  و  electrophonic تقسیم می کنند.

نوع اول در عمق زیر 50 کیلومتر در اتمسفر و در بارش های وسیع تولید می گردد و نوع الکتروفونیک می تواند توسط بارش های کوچکتر و در اعماق بالای 80 کیلومتر ایجاد شود. بارش های شهابی ممکن است بالاتر از مگاوات تشعشع داشته باشند.در چنین تشعشع هایی یک ترانسدیوسر مناسب می تواند تولید صدا نماید. در مجموع باید بدانیم که بیشترین بخش انرژی شهاب در نواحی بالایی اتمسفر از بین می رود و بخش کمی از انرژی آنها برای درخشیدن می ماند.به همین دلیل تمام شهابها نمی درخشند چون بیش از 98 % انرژی خود را در تراز های دیگر جو از دست می دهند.همین طور هر شهابی صدای قابل شنیدن ندارد ولی قادر است تا از خود امواج VLF ساطع نماید.پس بارشهایی هم وجود دارند که اثرات مرئی ندارند اما به صورت رادیویی سیگنال آنها قابل دریافت است.این صداها "موسیقی طبیعت" نامیده شده اند.

آسمانی صاف، پرستاره و پر شهاب برایتان آرزومندم

کاری از گروه رصدی

 

 

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون