خانه نجوم نجف آباد

کریستین هویگنس 1629-1695


دستاوردها:

1)      ساخت عدسی با قطر 2 اینچ و فاصله کانونی 23 فوت (7متر)

2)      کشف سحابی جبار

3)      مشخص کردن ویژگی های مریخ

4)      کشف اجزای V شکل در مرداب بزرگ

5)      کشف تیتان قمر زحل

6)      تغییر نظریه گالیه درباره اینکه دو زائده اطراف زحل حلقه ای است به دورآن

7)      ساخت ساعت پاندولی (پدربزرگ ساعت های دنیا)

8)      نگارش کتاب "درباره نوسان ساعت"

9)      و بسیار دستاوردهای دیگر چه درزمینه نجوم و چه علوم دیگر

برای اطلاعات بیشتر به ادامه ی مطلب بروید.


فیزیکدان بزرگ کریستین هویگنس در 14 آوریل سال 1629 میلادی در لاهه هلند متولد شد.از نوجوانی به علوم تجربی و ریاضی روی آورد.

وی در سن 22 سالگی مقالاتی در ریاضیات و نجوم نوشت که مورد توجه استاد ریاضیاتش رنه دکارت فیلسوف فرانسوی قرار گرفت. مقالات آن درباره تربیع دایره و مقاطع مخروطی و پیرایش مثلثاتی اسنل از روش کلاسیک محاسبه عدد π بود.

لوازم و ابزارهایی که در او در آن زمان استفاده می کرد بسیار قدیمی و کهنه بودند. تلسکوپ های آن زمان تصاویر را به خوبی نشان نمی دادند.زیرا عدسی های آنها مانند منشور عمل کرده و برای هر رنگی تصویری متفاوت تشکیل می دادند.درسال 1654 او و برادرش روش جدیدی برای ساییدن و صیقل دادن عدسیها یافتند. در پی همین موضوع هویگنس به این فکر افتاد که خود عدسی بسازد. راه حل او کاربرد یک عدسی با فاصله کانونی زیاد بود. او تلسکوپی ساخت که عدسی اصلی آن 2 اینچ قطر داشت و فاصله کانونی اش به  23 فوت می رسید.ساختن و بکاربردن چنین تلسکوپ پیچیده ای مهارت و حوصله ی زیادی لازم داشت.

باساختن این تلسکوپ هویگنس دریچه ای شفاف تر به آسمان پیداکرد و توانست اکتشافات زیادی در رابطه با نجوم  رصدی بدست آورد. اولین کشف آن در سال 1656 صورت گرفت او توانست سحابی جبار را کشف و ستاره های آن را مشخص کند. تلسکوپ او توانست ویژگی های سطح مریخ را آشکار سازد. هویگنس نخستین کسی بود که اجزای V شکل آسمان را که به مرداب بزرگ معروف است رسم کند.

شاید یکی از بزرگترین اکتشافات او کشف قمر بزرگ زحل ، "تیتان" باشد.او در 25 مارس 1655 توانست این جرم آسمانی را ببیند.موضوعی که بسیار اهمیت دارد این است که در آن زمان پاریس پرجمعیت ترین شهر دنیا به شمار می رفته و آلودگی های صنعتی آن شهر بسیارشدیدتر و بدتر از امروز بوده است. به همین دلیل رصد اجرام آسمانی در آن زمان به مراتب سخت تر از امروز بوده است.تیتان توسط چشم غیرمسلح قابل رویت نیست ولی می توان آن را توسط تلسکوپ های آماتوری و یا حتی برخی دوربین های دوچشمی قوی مشاهده نمود.

در پی کشف تیتان هویگنس به بررسی زحل پرداخت و به این نتیجه رسید که دو زائده مشاهده شده در کنار زحل که توسط گالیه شناسایی شده بود چیزی غیر ازحلقه ای زیبا به دور زحل نیست...

ادامه دارد...

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون