خانه نجوم نجف آباد

بازدید اعضاء خانه نجوم از نمایشگاه انسان و فضا در اصفهان

اعضاء خانه نجوم شهرستان نجف آباد از نمایشگاه «انسان و فضا» که همزمان با هفته جهانی  فضا در اصفهان برپا شد، بازدید به عمل آوردند.

این نمایشگاه که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد میزبان یادگاری‌های فضایی «سیروس برزو» بود.

این نمایشگاه با هدف آشناکردن علاقمندان به علوم فضایی با آخرین دستاوردهای علمی در این حوزه و جذب دانش‌آموزان و دانشجویان برای شرکت در فعالیت‌های علمی در زمینه‌ی فن‌آوری فضایی برگزار شد

از جمله آثار موجود دراین نمایشگاه می توان به بیش از 200 نقاشی اشاره کرد که هر یک توسط چندین کیهان‌نورد به امضا رسیده اند.


وسایل دیگری که در نمایشگاه انسان و فضا به نمایش درآمد ماکت‌های مختلف از فضاپیماها و موشک‌های فضایی، مدال‌ها و تندیس‌های فضانوردان، پاکت‌های نامه‌ امضا شده توسط کیهان‌نوردان، روزنامه‌های سال‌های آغازین عصر فضا، غذای فضانوردان در فضا و ابزارهای کار آن‌ها در ایستگا‌ه‌هایی فضایی و بسیاری از یادمان‌ها و اشیای کم نظیر دیگربود  که برای اولین بار در شهر اصفهان به معرض نمایش گذاشته ‌شد

تجهیزات به نمایش درآمده در این نمایشگاه که به همت گروه فضانوردان جوان مرکز نجوم ادیب اصفهان و سازمان فرهنگی هنری شهرداری اصفهان برپا ‌شد، حاصل چند دهه تلاش سیروس برزو پژوهشگر تاریخ کیهان‌نوردی و سردبیر و مدیرمسوول مجله‌ «مرزهای بی کران فضا» - که در سال‌ها پیش چاپ می‌شد - است که طی حدود 30 سال از سراسر دنیا جمع‌آوری کرده‌است.

وی که سال‌هاست در کشور روسیه اقامت دارد با بسیاری از کیهان‌نوردان نامدار و فعالان عرصه‌ فن‌آوری فضایی در آن کشور ارتباط و ملاقات‌ داشته‌ است.

به ابتکار و پیگیری این ایرانی پژوهشگر تاریخ کیهان نوردی، کارت پستال‌ مینیاتورهای استاد محمود فرشچیان به همراه کتاب نخستین‌های فضانوردی توسط فضانوردان آژانس فضایی روسیه حدود شش ماه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده شد، به امضای سرنشینان این ایستگاه در فضا رسید و سپس به زمین بازگشت.

سیروس برزو که سال گذشته نیز نمایشگاهی از این یادبودهای به واقع کم‌نظیر فضایی را در یکی از فرهنگسراهای تهران برگزار کرد امیدوار است که بتواند با هدف ترویج علم و جلب نوجوانان و جوانان ایرانی به مباحث علمی و فضایی این مجموعه با ارزش را در قالب موزه یا نمایشگاهی دائمی در کشور حفظ کند و از بی توجهی برخی سازمان‌های مسوول مرتبط با حوزه فضا به این پیشنهاد گله‌مند است.         

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون