خانه نجوم نجف آباد

یکی از حفره های ماه به افتخار خیام «عمر خیام» نامیده شده‌ است عمر خیام نام یکی از دهانه‌های برخوردی بر روی کره ماه است.این دهانه کمی در پس لبه شمال غربی ماه و در سمت پنهان ماه واقع شده‌است. دهانه عمر خیام در بخشی از سطح ماه قرار گرفته که گاه به خاطر حرکت نوسانی (لیبراسیون) ماه از کره زمین قابل مشاهده می‌شودواگر نور کافی وجود داشته باشد در کنار لبه ماه قابل رؤیت است....

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به ادامه ی مطلب بروید


پس از درگذشت ملک‌شاه وکشته شدن نظام‌الملک خیام مورد بی‌مهری قرار گرفت و کمک مالی به رصدخانه قطع شد. بعد از سال ۴۷۹ اصفهان را به قصد اقامت در مرو که به عنوان پایتخت جدید سلجوقیان انتخاب شده بود ترک کرد.

تاریخ وفات وی سال ۵۱۷ بوده ومقبره وی هم اکنون در شهر نیشابور در باغی که آرامگاه امزاده محرق در آن واقع می‌باشد قرار گرفته‌است.

 

قدردانی از خیام:

  • یکی از حفره های ماه به افتخار خیام «عمر خیام» نامیده شده‌است عمر خیام نام یکی از دهانه‌های برخوردی بر روی کره ماه است.این دهانه کمی در پس لبه شمال غربی ماه و در سمت پنهان ماه واقع شده‌است. دهانه عمر خیام در بخشی از سطح ماه قرار گرفته که گاه به خاطر حرکت نوسانی (لیبراسیون) ماه از کره زمین قابل مشاهده می‌شود و اگر نور کافی وجود داشته باشد در کنار لبه ماه قابل رؤیت است.

قطر دهانه خیام ۱۰۴ متر و مختصات آن ۵۸ درجه شمالی و ۱۰۱٫۲ غربی است.این دهانه در لبه غربی دشت دیواردار بزرگ‌تری به نام پوچوبوت قرار گرفته و کناره شمال غربی دهانه عمر خیام را بخشی از دهانه برخوردی زیگموندی پوشانده است.

بخش شرقی و جنوب شرقی سطح کف دهانه خیام را پوششی از یک دهانه کوچک‌تر و جوان‌تر در بر گرفته و بقیه سطح کفی دهانه خیام توسط شیاری به دو نیم تقسیم شده‌است. این شیار به لبه بیرونی سمت غربی دهانه خیام ختم می‌شود. این بخش‌ها و شیارها به دهانه خیام ظاهری چندبرخوردی بخشیده است. 
لبه بیرونی دهانه خیام به شدت فرسایش یافته‌است و در سمت جنوب شرقی آن شکاف بزرگی پدید آمده‌است.دهانه‌ای کوچک بخشی از رویه کناره غربی خیام را پوشانده و در کناره‌ها و بخش‌های محیط درونی دهانه خیام دهانک‌های متعدد دیگری دیده می‌شود.

.

سیارکی در 8سپتامبر1980 به نام وی نامگذاری شد.سیارک ۳۰۹۵ عمر خیام سه هزار و نود و پنجمین سیارک کشف شده با قدرمطلقی معادل11,30 می باشد.این سیارک به افتخار عمر خیام  دانشمند وشاعر ایرانی نامگذاری شده‌است.

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون