خانه نجوم نجف آباد

پینگ پنگ بازی کردن ستاره ها با سیاره ها
بعضی از سامانه های خورشیدی بجای یک ستاره دارای دو ستاره در مرکز خود می باشند. گاهی ممکن است سیاره ای که در این سامانه ها هستند بخاطر گرانش دو ستاره مانند توپ پینگ پنگ بین این دو ستاره حرکت کنند تا اینکه به فضا پرتاب شوند.
اخترشناسان پیشتر می پنداشتند که وجود گرانش دوگانه از سوی دو ستاره در یک سامانه احتمال وجود سیاره را کاهش می دهد، چراکه هرگونه انحراف کوچک و دوری و نزدیکی بیش از حد موجب پس زدن سیاره به فضا و رها شدن از گرانش این ستاره ها خوهد بود.اما یک مجموعه برنامه شبیه سازی کامپیوتری بسیار قوی طراحی شد که نشان دادند ممکن از بعضی از سامانه های دوقلو به این سادگی هم سیاره خود را از دست نمی دهند و ممکن است یک مسیر بسیار شگفت انگیز مانند اینکه دو ستاره با سیاره تنیس روی میز بازی می کنند را برای میلیون ها سال ادامه دهد تا در آخر از گرانش این ستاره ها رها شود.

آقای دیمیتری وراس اخترشناس دانشگاه کمبریج انگلستان اعلام کرد که عامل این پدیده شگفت انگیز حضور یک سیاره دیگر در نزدیکی سیاره توپ شونده می باشد، ایشان افزود این توپ بازی زمانی اتفاق می افتد که دو ستاره فاصله ای بین ۶ تا ۲۵ برابر فاصله خورشید ما از پلوتون دارد. یعنی وقتی دو ستاره بطور میانگین ۵،۹ میلیارد کیلومتر از هم فاصله دارند.

اگر فاصله کمتر باشد سیاره ها می توانند مدار ثابت پیدا کنند و اگر بیشتر باشد هم معمولا ستاره ها گرانش دوگانه نخواهند داشت و حداقل در کهکشان راه شیری دوقلویی دیده نشده که بیشتر از این فاصله داشته باشند.

 

برای درک بهتر این موضوع به لینک زیر که حاوی یک انیمیشن کم حجم می باشد مراجعه کنید.

http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/Flash/Chaos/ThreeBody/ThreeBody.html

 

منابع:

نشنال جغرافی

برگردان گزیده اخبار علمی

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون