خانه نجوم نجف آباد

نگاهی به پهنای آسمان

گذری بر عملکرد خانه نجوم شهرستان نجف آباد

در ضلع جنوبی مرکز شهر (باغ ملی) در ابتدای خیابان منتظری جنوبی، درب آبی رنگ کوچکی با پارچه سبز رنگ بالای آن و نوشته «خانه نجوم، ستاد استهلال شهرستان نجف آباد»، نگاه ها را به سوی خود معطوف می کند.

در ابتدای ورود گویی به فضایی با وسعت آسمان قدم نهادیم، مسیر باریک پله های ورودی با عکس های نجومی از آسمان، جذاب و آذین شده، و در بالا دو اتاق کوچک تودرتو، که یکی برای تشکیل کلاس ها و دیگری تجهیزات رصدی از جمله تلسکوپ، کتابخانه و بانک CD را به خود اختصاص داده است.

بر آن شدیم تا در زمینه چگونگی تشکیل این مرکز و برنامه های آن گفتگویی کوتاه به مسئول خانه نجوم داشته باشیم.

او خودش را چنین معرفی می کند.

حسن قضاوی، دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی، مسئول خانه نجوم و یکی از اعضای ستاد استهلال نجف آباد وابسته به ستاد استهلال مقام معظم رهبری.

حسن قضاوی مسئول خانه نجوم شهرستان نجف آباد در خصوص ایجاد این مرکز گفت: خانه نجوم نجف آباد خرداد ماه 1386 به همت جمعی از منجمین آماتور شهرستان نجف آباد و با حمایت خیرین و روحانیون در پاسخ به احساس نیاز به وجود مرکزی مستقل و کارآمد در همه زمینه های نجومی در شهرستان فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

 

 


 

 

 

قضاوی از جمله اهداف خانه نجوم را منسجم کردن فعالیت منجمان آماتور شهرستان، ترویج علم نجوم در بین مردم، برگزاری همایش ها و نشست های علمی  به صورت  عمومی و تخصصی،  برگزاری دوره های آموزشی مقدماتی و تکمیلی در همه ی رده های سنی و برگزاری رصد های عمومی در مراکز و مؤسسات مختلف اعلام کرد.

مسئول خانه نجوم با اشاره به این که خانه نجوم یک مؤسسه غیر دولتی است و70% هزینه های خانه به صورت شخصی پرداخت می شود به طوری که از سوی مسئولین کمک شایان توجهی به این مرکز نشد، ادامه داد: در ابتدای تأسیس با وجود عدم امکانات، با تلاش و پشتکار و سرمایه گذاری بر روی اعضاء جذب شده‌، توانستیم وسایل و ابزار مورد نیاز را تهیه کنیم و در حقیقت معنای واقعی این جمله که «امکانات و وسیله تضمین کننده بقا و پایداری مرکز و مؤسسه ای نیست»، برای ما مسلم شد.

 

وی در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در این مرکز پرداخت و گفت: برگزاری دوره های آموزشی در رده های مختلف، برگزاری رصد های آموزشی به صورت خصوصی و خانوادگی، ترجمه و تألیف مقاله های نجومی توسط گروه ترجمه، همکاری با ستاد استهلال شهرستان جهت رؤیت هلال ماه، عضو گیری، تهیه و توزیع کتاب، نرم افزار، وسایل رصد ( دوربین و تلسکوپ) و اجرای برنامه رصد در شاهین شهر، باغ بهادران، تیران و اصفهان از جمله فعالیت های خانه نجوم می باشد و این مرکز تا کنون توانسته 50 نفر را به صورت فصلی، عادی و فعال به عضویت بپذیرد ضمن این که در تابستان امسال 150 نفر از کلاس های آموزش نجوم مقدماتی سطح 1 و 2 و آموزش مبانی رؤیت هلال ماه استقبال کردند که نسبت به سال گذشته افزایش 100 درصدی داشته است.

حسن قضاوی از جمله خدمات ارائه شده به اعضاء را استفاده از کتابخانه، بانکCD ، وسایل رصدی جهت رصد شخصی، برگزاری جلسات ماهیانه جهت آموزش و برنامه ریزی فعالیت های ماه های آینده، برپایی رصد آموزشی به صورت ماهیانه و شرکت در کلاس آموزشی گروه ترجمه مقالات نجومی،  باشگاه نجوم و همایش های برپایی در سطح استان عنوان کرد و افزود: در همین راستا اعضاء که به 4 گروه رصدی، ابزار سازی، تحقیق و پژوهش، اطلاع رسانی تقسیم بندی شده اند، که با برنامه ریزی خاص و منظمی به بهانه سال جهانی  نجوم (سال 2009، 1388) در حرکتند.

وی اضافه کرد:  سال جهانی نجوم بهانه ای شد تا تلاش بیشتری جهت ایجاد نظم خاص در خانه با اهداف بلند مدت داشته باشیم و مسلما هر منجمی در این سال سعی در آشنایی هر چه بیشتر مردم با علم نجوم دارد که در همین راستا وبلاگی را با نشانیhttp://www.astronomy2009.persianblog.ir ایجاد کردیم که فعالیت های خانه را منعکس کند ضمن این که عملکرد را برای انجمن های نجومی کشور و هم چنین خارج از کشور می فرستد.

 

 

 

 

مسئول خانه نجوم از دیگر فعالیت های در دست اجرا در سال بین المللی نجوم را برگزاری رصدهای عمومی جهت خانواده ها و انجمن ها (که پایه گذار چنین حرکتی در نجف آباد می باشد)، برپایی برنامه های آشنایی با نجوم جهت سازمان ها و انجمن های دولتی و غیر دولتی، تهیه جزوه هایی برای آشنایی عموم با مباحث مختلف نجومی از جمله قبله یابی، آشنایی با صورت های فلکی، آشنایی با منجمان، برپایی همایش در سطح نجف آباد با استفاده از اساتید مجرب و هم چنین برپایی نمایشگاه اعلام کرد.

وی در پایان از برپایی نشست های علمی، کلاس های آموزشی عکاسی نجومی، کارگاه های آموزشی شناخت تلسکوپ، ابزار سازی، آموزش نرم افزارهای متفاوت نجومی در آینده ای نزدیک خبر داد.

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون