خانه نجوم نجف آباد

 

کدام دوربین های دوچشمی را برای نگاه کردن به ستارگان انتخاب کنیم؟

 منبع: sky & telescope مترجم: اطهر کاظمی                                 

پیدا کردن دوربین های دوچشمی با قابلیت حمل و نقل بالا،استفاده آسان و تماشای مناظر زیبا با میدان دید وسیع از آسمان پرستاره سخت است. لذا عجیب نیست که حتی رصدگران آماتور نیز آن را ضروری میدانند.

تقریباًهمه به رصد با تلسکوپ هاعلاقه دارند. امّا حتی باتجربه ترین منجمان هم دوربین دوچشمی دارند.چرا؟وقتی که بخواهیم نگاهی اجمالی و سریع به آسمان داشته باشیم آسانترین کار استفاده از دوربین دوچشمی است . این سریعترین رصدی است که می توانیم داشته باشیم.

نکته جالب در مورد دوربینهای دوچشمی معمولی این است که نسبت به بیشتر تلسکوپ ها میدان دید وسیعتری دارند.بنابراین برای دیدن مناظری با میدان دید وسیع مناسب ترند. هم چنین اجرام آسمانی زیادی وجود دارند که گستره ی وسیعی از آسمان را گرفته اند و برای آنکه آنها را در بهترین حالت ببینید عملاًنیازمند دوربین های دوچشمی هستید.

 

آماتورها بیشتر خواهان یک دوربین دوچشمی با قیمت مناسب هستندکه نسبت

به یک تلسکوپ ابتدایی و خوب خیلی ارزان تر است. هم چنین برخلاف تلسکوپ ها که تصاویری وارون و برگردان جانبی نشان می دهند تصویر در دوربین های دوچشمی مستقیم است ،درست مانند چشم ما . این ویژگی باعث میشود که فقط همان چیزی را که با چشم غیرمسلح می بینیم با دوربین دوچشمی بزرگتر ببینیم.

 


شما خوش شانس هستید اگر پیش از این صاحب یک دوربین دوچشمی بوده اید  .حتی اگر آن را در گوشه ای انداخته و از آن استفاده نمی کنید. شاید دوربین شما بهترین وضوح را نداشته باشد امّا مسلماًچیزهای بیشتری را نسبت به چشمانتان می توانید با آن ببینید.همان طور که گفته شد بعضی از دوچشمی ها برای رصد خیلی بهتر از انواع دیگر هستند. در اینجا نکاتی در مورد تشخیص یک دوربین خوب از دوربینی که خیلی خوب نیست بیان می کنیم.

رمزگشایی اعداد:

در بیشتر نقاط دنیا دوربین های دوچشمی تنها با دو عدد مشخص می شوند:بزرگنمایی و قطر دو عدسی جلویی(که عدسی شیئی یا فقط شیئی نامیده می شود.)این اطلاعات تقریباً در همه دوربین های دوچشمی نزدیک چشمی دوربین نوشته شده است.

معمولاًشما دو عدد مثلاً50*7 یا 40*8 می بینید. عدد اول ضریب بزرگنمایی است یعنی اینکه اجرام نسبت به وقتی که با چشم غیرمسلح نگاه می کنیم چه قدر نزدیک تر به نظر می رسند.عدد دوم قطر عدسی شیئی است که به میلی متر بیان میشود . برای مثال دوربین دوچشمی 50*10 بزرگنمایی 10(یعنی اجرام 10 برابر نزدیکتر به نظر می رسند )و عدسی شیئی با قطر 50 میلی متر (در حدود دو اینچ)دارد.

بسیاری از دوربین های دوچشمی با یک سری عدد دیگر مشخص شده اند که وسعت میدان دید را نشان می دهد . برای مثال شما ممکن است چیزی مثل 1000/367ببینید .این بدین معنی است که اگر شما به یک ساختمان بزرگ که در 1000یاردی شماست نگاه کنید 367 فوت ارتفاع و 367 فوت از عرض آن را می بینید امّا وقتی که پای نجوم به میان می آید جایی که فاصله ها به میلیاردها و ترلیون ها مایل میرسد این اطلاعات باید به معیارهای دیگری تبدیل شود تا معنادار باشند.

برای تبدیلft/1000yds  به درجه عدد اول را بر4/52 تقسیم می کنیم بنابراین دوربین دوچشمی این مثال 7 درجه را به ما نشان می دهد( 367/52.4 ).اگر دوربین دوچشمی شما برحسب متر است (112m/1000m)آن گاه عدد اول را بر 16 تقسیم کنید.

بعضی از کارخانه ها با نوشتن وسعت میدان دید در مقیاس درجه درست در کنار اعداد دیگر نزدیک چشمی کار شما را آسان کرده اند .ممکن است کاملاًواضح نوشته باشدField5.5 (میدان5/5)یا کمی رمزی نوشته شده باشد مثلاًFOV5.5،FOV  به معنای میدان دید است.

گزینش:

چه ترکیبی از بزرگنمایی و قطر عدسی برای کاربرد نجومی مناسب تر است؟جواب کوتاه و مختصر به این سؤال 50*10 است.

و حالا جواب مفصل:به طور کلی هرچه عدسی های شیئی بزرگتر باشند،نور بیشتری را جمع می کنند-و جمع آوری نور بخش اعظم کار است.بنابراین معمولاً دوربین دوچشمی 50 میلی متری نسبت به مدل 35میلی متری گزینه ی مناسب تری است .

پس اگر هرچه قطر عدسی بزرگتر باشد بهتر است ،چرا پولمان را برای خرید دوربین های دوچشمی 75 یا 100 میلی متری خرج نکنیم؟به خاطر اینکه دوربین دوچشمی های بزرگ و سنگین هنگام استفاده باعث خستگی می شوند و معمولاًمیدان دید محدودتری دارند. سالها رصد و خیره شدن به ستارگان به من (و بسیاری افراد دیگر)آموخته است که دوچشمی 50 میلی متری بهترین مدل از لحاظ کارایی و اندازه است.

وقتی که صحبت از بزرگنمایی مطلوب به میان می آید وضعیت کمی پیچیده تر میشود به طور کلی،دوربین های دوچشمی با بزرگنمایی کمتر بیشترنواحی آسمان را نشان می دهند-بیشتر نواحی آسمان بدین معنی است که جرم مورد نظرتان را راحت تر پیدا خواهید کرد. البته با بزرگنمایی بیشتر اکثر اجرامی را که قصد رصد آنها را دارید واضح تر و با جزئیات بیشتری مشاهده خواهید کرد.

پس آیا درست است که بگوییم دوربین های دوچشمی با بزرگنمایی 15 یا20 بهترین نوع هستند؟نه الزاماً. همان طور که بزرگنمایی زیاد می شود ،میدان دید کوچک می شود تا اینکه به نقطه ای برسید که هدف قرار دادن دوربین دوچشمی روی یک نقطه خاص در آسمان سخت شود و هم چنان که بزرگنمایی زیاد می شود ،ثابت نگه داشتن دوربین دوچشمی سخت تر می شود.همه چیز حاکی از این است که بزرگنمایی 10 مطلوب ترین و مناسب ترین بزرگنمایی برای دوربین های دوچشمی نجومی است .

سایر ویژگی ها:

یک مرور اجمالی بخش دوربین های دوچشمی فروشگاههای محلتان یا پیشنهادات روی اینترنت شما را با حجم زیادی از ویژگی ها روبرو می کند.بسیاری از آنها را می توان به راحتی نادیده گرفت.امّا اینجا مواردی هستند که بهتر است دوربین داشته باشد.

  حفره اتصال سه پایه:

معمولاًدر زیر یک کلاهک پلاستیکی در جلوی دوربین دوچشمی یک شیار حفره ای مانند وجود دارد تا در زاویه ای درست،لوله اتصال دوربین دوچشمی را که به سه پایه یک دوربین استاندارد چسبیده است،جفت کند. برای داشتن مناظری ثابت تر بهتر است که دوربین دوچشمی تان را روی یک سه پایه یا یک چیز دیگر مستقر کنید .

تنظیم فوکوس مرکزی:

دو نوع میزان کردن برای دوربین های دوچشمی وجود دارد:تنظیم مرکزی(معمول ترین روش)و تنظیم فوکوس چشمی ها به طور جداگانه. برای تنظیم مرکزی ، برآمدگی مشخصی را بین چشمی ها است می چرخانید تا فوکوس هر دو چشمی را همزمان تنظیم کنید .این روش سریع و راحت است .تنظیم فوکوس چشمی ها به طور جداگانه از لحاظ فنی ساده تر و عموماً کاراتر است. امّا تنظیم چشمی ها به طور جداگانه می تواند خسته کننده باشد. پس از تنظیم مرکزی استفاده کنید .

اندود نوری:

برای اینکه مطمئن شوید نوری که از جلوی دوربین دوچشمی به چشم شما می رسد بیشترین حد ممکن است تمام عناصر نوری باید چندین لایه اندود شده باشند . حد ایده آل این است که هر سطحی چندین بار اندود شود .اگرچه اغلب  دوربین دوچشمی هایی که می یابید عدسی های جلویی و چشمی ها یک لایه اندود کم دارند این در حالی است که سایر سطوح نوری اصلاًاندود ندارند. به طور کلی هرچه قیمت دوربین دوچشمی بیشتر باشد اندود بهتری روی بیشتر سطوح نسبت به مدل های ارزان تر دارد . همان طور که گفته شد بهترین و بدترین نوع اندودی که شما با آن مواجه هستید چندان هم حائز اهمیت نیست.

در اینجا چند مورد که چندان مهم نیستند(یا حداقل ارزش اینکه هزینه اضافی برای آنها بپردازیم را ندارند)ذکر می شود:

روش مستقیم قرار گرفتن منشور در مقابل روش زیگزاگی:

در دوربین های دوچشمی یک دوربین خوب ممکن است به هر کدام از این روشها طراحی شده باشد. هیچ کدام اساساًبهتر از دیگری نیست.البته منشورهای مستقیم کمی گران تر هستند. هم چنین دوربین های منشور مستقیم که فاقد مراحل اندود نوری هستند معمولاًتصاویری نسبتاًتار و با تباین پایین تولید می کنند و بهتر است از آنها اجتناب شود.

منشورهای BK7در مقابلBaK4:

این اصطلاحات به دو نوع متفاوت از شیشه های نوری که در منشورهای داخلی دوربین های دوچشمی به کار می رود اشاره دارد.در حالی که منشورهای BaK4به طور بالقوه کارایی بهتری را عرضه می دارند البته به مقدار ناچیز.

 

 

 

دوربین های دوچشمی بزرگ:

دوربین های دوچشمی که دارای لنزهای چشمی70 میلی متری یا بزرگتر هستندمی توانند چشم اندازهای شگفت انگیزی به وجود آورند.بحثی در مورد این نیست اماهمان طور که گفته شد باید اعتراف کنم که من طرفدار آنها نیستم. من در طول این سالها چندتایی از آنها را داشته ام اما همیشه سرانجام آنها خاک خوردن روی طاقچه است . من دریافتم که میدان دید نسبتاًکوچک آن و سختی مضاعف آن برای نصب روی سه پایه سنگین و مجهز و مستقر کردن آن مزایای آن را خنثی می کند. اگر من قصد داشته باشم از تجهیزات بیشتر استفاده کنم و میدان دیدی کمتر از 3درجه داشته باشم ترجیح می دهم که به جای آن از یک تلسکوپ استفاده کنم.

ابزار نوری دوربین های دوچشمی:خوبها،بدها وبدترین ها

در مکانهای رصدی است که ویژگیهای نوری دوچشمی ها رخ مینماید-هیچ چیز مثل یک زمینه از ستارگان نمی تواند نواقص را به طور واضح آشکار سازد.دوربین های دوچشمی که برای تماشای پرندگان یا سایر فعالیت ها در روز مناسب به نظر می رسند نمی توانند برای رصد ستارگان در شب مناسب باشند.

چگونه دوربینی خوب انتخاب کنیم؟

بهترین راه این است که پیش از خرید دو چک ساده انجام دهید در این صورت مشکل جدی برای شما پیش نخواهد آمد .

تست دقت:

یک ستاره را در مرکز چشمی قرار دهید(یا اگر در طول روز تست را انجام می دهیدیک پرتو نور خورشید)و دوربین را روی یک فوکوس دقیق بیاورید. بعد آهسته ستاره یا پرتو خورشید را به سمت لبه میدان دید حرکت دهید.آیا ستاره دقیق و واضح باقی می ماند یا اینکه تیره می شود؟بیشتر دوربین های دوچشمی تصاویر دقیق و شفافی در لبه میدان ایجاد نمی کنند اما دوربین های دوچشمی خوب در بیشتر قسمتهای آن دقت و شفافیت خود را حفظ می کنند . دوربین های دوچشمی ضعیف تصاویر را تنها در مرکز میدان دید شفاف نشان می دهند و گاهی اوقات در مرکز هم تصویری شفاف نشان نمی دهند.

تست تنظیم نوری:

برای جلوگیری از خستگی چشم (که می تواند منجر به سردرد شود)لازم است که هر دو لوله اپتیکی دوربین دوچشمی موازی و از لحاظ نوری تنظیم باشند.

دوربین دوچشمی را روی یک سه پایه مستقر کنیدیا آن را روی یک نردبان یا سطح ثابت دیگری قرار دهید. دوربین را به سمت یک ساختمان دور نشانه روید (هرچه دورتر باشد بهتر است)و عدسی را میزان کنید.

حالا فقط در لوله سمت راست نگاه کنید و ببینید از لحاظ افقی (چپ و راست ) اشیا نسبت به لبه میدان کجا قرار دارند.تصویر را با لوله سمت چپ مقایسه کنید .آیا همه چیز نسبت به لبه میدان در یک مکان قرار دارد؟

حالا موقعیت اشیا را نسبت به محور عمودی(بالا-پایین) بسنجید.آیا شبیه هستند؟از دوربین دوچشمی که تفاوت زیادی در موقعیت تصویر بین لوله های چپ و راست نشان دهد صرف نظر کنید.

البته عوامل بسیار دیگری هستندکه دوربین های دوچشمی خوب را از بهترین آن متمایز میکند،اما تا زمانی که ابزار نوری تنظیم باشند و تصاویر در بیشتر قسمتهای میدان دید شفاف باشند حداقل قابل استفاده هستند.

جذابیت دوربین های دوچشمی ارزان :

من یک بار یک دوربین دوچشمی خیلی خوب 50*10 به قیمت 30 دلار از یک خورده فروش خریدم. این دوربین های دوچشمی نشان می دهند که اگر با دقت انتخاب کنید با پول نسبتاًکمی می توانید ابزار خوبی داشته باشید .

اگر شما 10 برابر این قیمت را می پرداختید چه چیز به دست می آوردید ؟در واقع آن قدر که انتظار دارید کارایی ندارد. بله عموماً دوربین های دوچشمی گران تر تجهیزات نوری بهتری دارند که نور بیشتری را به چشم شما می رسانند و تصاویر شفاف تری را می سازند اما تفاوت آن فاحش و از زمین تا آسمان نیست .

پول بیشتر کیفیت مکانیکی ابزار را افزایش می دهد. دوربین های دوچشمی گران می توانند در مقابل تکان های ناگهانی اجتناب ناپذیر و ضربه هایی که وارد می شود به راحتی ایستادگی کنند.

ثابت نگه داشتن : مقرهای دوربین دوچشمی

ثابت نگه داشتن دوربین دوچشمی در حین تماشا کردن درست به مهمی داشتن یک دوربین دوچشمی خوب در وهله اول است. ابزار نوری  دوربین شما تصویر خوبی را می تواند نشان دهد اما لرزش مانع از این می شود که شما از تصویر واقعی که دوربین می تواند فراهم کند لذت ببرید.

دو عامل بیشترین نقش را در تعیین ثبات تصویر تعیین می کنند:وزن و بزرگنمایی.دوربین های بزرگ باعث می شوند ماهیچه های شما سخت تر کار کنند و بیشتر بلرزند و هرچه بزرگنمایی بیشتر باشد هر تکان آهسته ای بیشتر خودنمایی می کند .در واقع بهتر است حتی برای دوربین های دوچشمی 50*10 نیز از نوعی تکیه گاه استفاده کنید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

یک صندلی:

از هر نوع صندلی که استفاده کنید بهتر از این است که اصلاًاز آن استفاده نکنید .نه تنها راحت تر خواهید بود بلکه قادر خواهید بود از یک موقعیت نشسته دوربین تان را ثابت تر نگه دارید. بهتر است از یک صندلی دراز که فقط یک طرف آن پشتی دارد و به عقب متمایل است استفاده کنید.

یک سه پایه دوربین:

این فقط یک راه حل نسبی است.در حالی که سه پایه تصویر ثابتی به ما می دهد،برای اجرامی که در ارتفاع بالای آسمان هستند خیلی سریع خسته می شویدچون باید گردنتان را زیر دوربین دراز کنید.

یک مقر مخصوص دوربین دوچشمی:

این وسایل معمولاًتصاویر ثابت و خوبی را فراهم می کنند اما به قیمت کاهش قابلیت حمل و نقل و هزینه بیشتر.

یک تک پایه دوربین:

این یک چیز برگزیده شخصی استکه در موقعیت نشسته برای داشتن تصاویری ثابت استفاده می شود. افزودن یک تکه چوب به قسمت بالا و قرار دادن دوربین دوچشمی روی آن (چنانچه در سمت چپ نشان داده شده)کارایی بهتری را فراهم می کند .

دوربین های دوچشمی تصویر ثابت:

به نظر من دوربین های دوچشمی تصویر ثابت (ISBs)بهترین نوع در دنیا هستند. این وسایل هوشمند اجزای نوری و الکترونیکی بیشتری را ترکیب می کنند تا حرکات تصویر و حرکات آهسته را نمایان کنند. حسن این دوربین ها در این است که بدون هیچ وسیله اضافی تصاویر بسیار ثابتی را تولید می کنند .آنها ماهیت واقعی دوربین های نجومی یعنی بیرون رفتن و یک لحظه رصد با کمترین امکانات و اضطراب و آشفتگی را نشان می دهند.

در طول این سالها من چندین نوع متفاوت از این دوربین ها را تست کرده ام. دوربین مورد علاقه من 10*40Canonاست. به نظر من این مدل ترکیب بسیار خوبی از ابزار نوری با ثبات تصویر است که نهایت یک ابزار برای دوربین رصدی است اگرچه این نوع از دوربین ها ارزان نیستند و حتی اگر از یک عمده فروش بخرید باید بیش از 1000 دلار بپردازید.

برای یک رصدگر مقتصد،Canonیک نوع 30*10 ازاین نوع دوربین ها با ابزار نوری بسیار خوبی دارد .شما می توانید یکی از آنها را با کمتر از 300 دلار پیدا کنید.اگرچه عدسی چشمی آنها کوچک است اما در تست میدان به خوبی 50*7 عمل می کنند آنها آن قدر کوچک و سبک هستند که به راحتی قابل حمل و نقل هستند و البته کارایی آنها فراتر از انتظاری است که شما از دوچشمی هایی در این سایز دارید .در حقیقت من از انواع مختلفی که دارم از نوع30*10 بیشتر استفاده می کنم.

آموزش های آخر:

لذت بردن از آسمان شب تنها بسته به تجهیزات نیست.دوربین های دوچشمی به سادگی ،ابزاری مثل دیگر ابزارها هستند. به خاطر بسپارید هر نوعی از دوربین دوچشمی بهتر از این است که اصلاًدوربینی نداشته باشیم.مهم این است که بیرون بروید ، از آسمان لذت برید،ثروت های آن را جستجو کنید و در نور ستارگان غوطه ور شوید.

من قول می دهم وقتی شما این کار را می کنید به زیباییهای آسمان پرستاره فکر خواهید کرد و نه به دوربین دوچشمی که در دست دارید.

   

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون