خانه نجوم نجف آباد

M104 :کهکشان کلاه مکزیکی: The Sombrero Galaxy

مترجم: سمانه سلیمانی

کهکشان به نشانه احترام لبه کلاه خود را پایین آورده است .

این کهکشان فعال شبیه یک کلاه لبه پهن مکزیکی است که در فضا شناور است . به همین دلیل کهکشان کلاه لبه پهن نامیده می شود ، نام فهرستی آن Messier104 (M104 )است .مسیرهای غلیظ و انبوه گرد و غبار، لبه کهکشان را درست کرده اند . این لبه در اطراف مرکز برآمده سفید درخشان حلقه زده است . این قله از برآمدگی مرکزی ستاره های پیرتر به وجود آمده است. این ستاره ها بسیار شبیه به ستاره هایی هستند که در وسط کهکشان راه شیری ما نیز وجود دارد .


همانطور که از زمین دیده می شود، این کلاه کهکشانی تقریبا" به طرف لبه کج شده است ، که این موضوع بر ساختار سه بعدی کهکشان تأکید دارد . برای مثال، برآمدگی میانی که در بالا و پایین صفحه مسطح کهکشان گسترده شده، قابل دیدن است. گرد و غبار در صفحه مسطح و عریض کهکشان باعث مسدود شدن نور حاصل از کهکشان کلاه مکزیکی می شود و مانند سایه ای در مقابل ستاره های روشن برآمدگی ها پدیدار می شود .
در این تصویر، تلسکوپ فضایی هابل ناسا به آسانی سیستم غنی خوشه های ستاره ای کهکشان کلاه مکزیکی را تجزیه می کند ، این خوشه ها خوشه های کروی نامیده می شود. منجمان تخمین زده اند که کهکشان کلاه مکزیکی شامل تقریبا" 000‚2 خوشه کروی است، که این مقدار 10 برابر خوشه هایی است که در مدار راه شیری ما قرار دارند . عمر این خوشه ها شبیه به خوشه های راه شیری است که از 10 تا 13 میلیارد سال عمر دارند . این شک در مورد کهکشان کلاه مکزیکی وجود دارد که سیاه چاله ای مرکزی داخل آن در حال رشد است که میلیونها بار حجیم تر و عظیم تر از خورشید ماست .

کهکشان کلاه مکزیکی در حدود 30 میلیون سال نوری دورتر از لبه جنوبی  خوشه متراکم سنبله از کهکشان ها قرار دارد . این کهکشان به قدری از ما دور است که نوری که امروز از این کهکشان می بینیم سفر خود را به طرف زمین از 30 میلیون سال قبل شروع کرده است، یعنی در حدود زمانی که اولین انسانهای میمون نما در سیاره ما پدیدار شدند . کهکشان نسبتا"روشن کلاه مکزیک ، ورای محدوده چشمهای غیر مسلح قرار گرفته است ولی به آسانی از طریق تلسکوپهای منجمان آماتور قابل دیدن است . این کهکشان کلاه مانند شامل چندین هزار بیلیون ستاره است که در حدود 100 برابر مردمی که روی زمین هستند. پهنه کهکشان کلاه مکزیکی000‚60 سال نوری است که کمی کوچکتر از راه شیری است .

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون