خانه نجوم نجف آباد

قمر در عقرب‌(قسمت سوم)

 

طالع بینی

 

طالع بینی به کمک حرکت و مواضع اجرام آسمانی به پیشگویی می پردازد و به طالع بینی علمی و غیر علمی تقسم می شود در طالع بینی علمی تمام پیشگویها منطبق بر موازین علمی است، به عنوان مثال اگر پیشگویی شود که تابستان بیش از حد گرم خواهدشد به این دلیلاست که...

 

 

راه های برطرف کردن نحسیت ایام

 

البته راههایی برای بر حذر بودن از نحوست ایّام نیز وجود دارد. راه حلّی که اهل بیت (ع) برای این امر ارائه نموده اند صدقه دادن است. روایات فراوانی از حضرات معصومین (ع) وارد شده که نحوست ایّام با...

 

 

Image Hosted by Free picture image hosting at Free-Picture-Host.com


طالع بینی

 

طالع بینی به کمک حرکت و مواضع اجرام آسمانی به پیشگویی می پردازد و به طالع بینی علمی و غیر علمی تقسم می شود در طالع بینی علمی تمام پیشگویها منطبق بر موازین علمی است، به عنوان مثال اگر پیشگویی شود که تابستان بیش از حد گرم خواهدشد به این دلیلاست که هر چند سال یک بار مریخ با جو رقیقش نسبت به خورشید در حالت مقابله با زمین قرار می گیرد در این حالت زمین از خورشید و مریخ حرارت م یگیرد، لذا گرمتر می شود. طالع بینی غیر علمی که در بعضی کتب به نام احکام نجوم شهرت دارد، به پیشگویهایی می پردازد که نه تنها پایه علمی ندارد بلکه اعتبار مذهبی آنها نیز مورد تردید است به عنوان مثال اگر در هنگام تولد نوزاد سیاره مریخ در اسمان باشد آن نوزاد جنگجو خواهد شد و یا نحس بودن اسباب کشی در روز چهارشنبه و ...!

 

در مورد تفاوت حال متولدین اردیبهشت ماه با متولدین خرداد ماه (که از برخی فال نامه‏ها و طالع بینی استفاده میشود) دلیل معتبری در دست نیست. نمیتوان به کلی این حرف را زد که تمام متولدین اردیبهشت ماه با تمام متولدین خردادماه تفاوت دارند، بلکه به صورت موارد جزئی میتواند درست باشد. پذیرش "تفاوت کلی" با موضوعاتی مانند تأثیر محیط، وراثت و با علومی مانند روان‏شناسی و موضوع تعلیم و تربیت و اختیار انسان‏ها منافات دارد؛ بنابراین به طور مطلق نمیتواند صحیح باشد.

بهتر است انسان برنامه زندگی خود را بر اساس فال نامه‏ها تنظیم نکند و بیشتر خود گرا باشد تا بتواند مشکلاتش را حل کند.

 

درباره تأثیر ستارگان بر زندگی انسان نمی توان یقینی نظری را ارائه داد، ولی گرچه پاره‏ای از پیش بینیهای ستاره شناسان درست در نمی آید، اما حکایاتی که از آنان نقل شده و روایاتی که در این باب آمده، معلوم میکند اجمالاً ارتباطی بین اوضاع آسمانی و حوادث زمینی وجود دارد، پس اصل این مطلب یعنی ارتباط بین اوضاع آسمانی و حوادث زمین میتواند صحیح باشد، علاوه بر این که در روایات آمده است. آیه شریفه "فنظر نظرةً فی النجوم فقال انی سقیم" ممکن است دلالتی بر آن داشته باشد.

رضا مرادی غیاث‌آبادی، باستان- ستاره‌شناس دربارهء این پدیده می‌گوید: «در گذشته مردم سرچشمهء بسیاری از نیروهای نیک و بد را در آسمان جست‌وجو می‌کردند و خاستگاه اتفاقات زمینی را آسمان می‌دانستند. این اعتقادات که ریشه در باورهای مردم داشت تنها تا حدی خرافه بود.»

غیاث‌آبادی توضیح می‌‌دهد: «مثلا در گذشته ستاره شباهنگ را که در فصل پاییز و آغاز بارندگی‌ها در آسمان دیده می‌شود، نشانهء بارندگی می‌دانستند; با آن‌که این دو پدیده از نظر علمی ارتباطی با یکدیگر ندارند، اما از نظر زمانی دچار توالی‌اند و در باور عامیانه علت یکدیگر محسوب می‌شوند.»

 

 

قمر در عقرب; استعاره‌ای ادبی

 

بسیاری از ادبیان، شاعران و دانشمندانی چون ابوریحان بیرونی، رازی و شرف‌الدین مسعودی به این واقعهء نجومی در آثار خود اشاره کرده‌اند اما به اعتقاد غیاث‌آبادی پدیدهء نجومی قمر در عقرب در منابع نگارین و سنگ نوشته‌ها و حجاری‌های باستانی نیز وجود دارد.

او تاکید می‌کند: «باورهای کیهانی به سادگی از ذهن مردم پاک نمی‌شود، قدیم‌ترین نشانه‌ها از باورهای کیهانی در چهار هزار سال قبل شناسایی شده‌اند.

غیاث‌آبادی می‌گوید: «برخلاف تصور همگان، مردم جوامع معاصر نسبت به گذشتگان خرافاتی‌تر هستند، چرا که برخلاف رشد تکنولوژی و علم از حاکمیت تفکر علمی کاسته شده است.» استفاده از استعارات نجومی در آثار شاعران قرن چهارم و پنجم بسیار کم‌تر از شاعران قرن هفت و هشت هجری است. می‌توان گفت از زمان تیموریان استفاده از این استعارات در ادبیات ایران معمول شده است. شاید بتوان گفت خاقانی از جمله شاعرانی است که از استعاره‌های کیهانی- خرافی بیش‌تر از دیگر شاعران استفاده کرده است.

 

 

راه های برطرف کردن نحسیت ایام

 

البته راههایی برای بر حذر بودن از نحوست ایّام نیز وجود دارد. راه حلّی که اهل بیت (ع) برای این امر ارائه نموده اند صدقه دادن است. روایات فراوانی از حضرات معصومین (ع) وارد شده که نحوست ایّام با صدقه دادن برطرف می شود. « عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع ):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِکَ الْیَوْم‏. ـــ هر کس صبح صدقه دهد خدا نحوست آن روز را از دفع می کند. »

« حضرت صادق فرمود: بین من و مردى منجم زمینى مشترک بود براى تقسیم او پیوسته تأخیر می انداخت تا ساعتى را انتخاب کند که به نظر خودش برایش سعید باشد و براى من نحس. بالاخره تقسیم کردیم به من قسمت خوب افتاد ؛ منجّم از ناراحتى دست بر پشت دست دیگر زده گفت مثل امروز ندیده بودم. گفتم مگر از علم خود استفاده نکردى؟ گفت من با اطلاع از علم نجوم براى شما ساعت نحس انتخاب کردم و خودم در ساعت سعد خارج شدم باز قسمت بهتر به شما افتاد. گفتم میل دارى حدیثى که پدرم از پدر خود برایم نقل کرده برایت بگویم. پدرم گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموند: هر کس مایل است نحوست آن روزش برطرف شود اول صبح صدقه بدهد خداوند با این صدقه نحوست آن روز را برطرف می کند و هر که مى‏خواهد نحوست شبش برطرف گردد شب را با صدقه شروع کند. گفتم من وقتى خارج شدم صدقه دادم . این صدقه نفعش براى من از علم نجوم تو بهتر بود.»

« عبد الملک بن اعین نقل کرده که به حضرت صادق (ع) گفتم:من به این دانش (نجوم) مبتلا شده‏ام، کارى را قصد مى‏کنم و وقتى به طالع مى‏نگرم و آن را بد مى‏بینم مى‏نشینم و دنبال آن امر نمى‏روم و وقتى طالع را خوب دیدم دنبال مقصود روانه مى‏شوم. حضرت صادق (ع) به من فرموند: انجام مى‏دهى؟ عرض کردم: بلى، فرمود: کتابهایت را بسوزان.»

«از ابن عمیر روایت شده که من به نجوم نگاه مى‏کردم و حکم آنها را مى‏شناختم و طالع را مى‏دانستم از این لحاظ چیزى نظیر ترس و غیره در دلم راه مى‏یافت در این موضوع به حضرت على بن موسى بن جعفر (ع) شکایت کردم. حضرت فرمود: اگر به خاطرت چیزى رسید به اوّلین مسکینى که برخورد کردى صدقه بده و سپس دنبال کارت برو ، که خداى عزّ و جلّ از تو دفع مى‏فرماید.»

 

« حلبى از حضرت ابا عبد اللَّه الصادق (ع) پرسید که: آیا سفر در ایّامى که کراهت دارند مانند چهارشنبه و غیره مکروه است؟ حضرت فرمود: سفرت را با صدقه شروع کن و در آغاز سفر آیة الکرسى بخوان‏.»

« از عبد اللَّه بن سلیمان از حضرت امام باقر یا حضرت امام صادق روایت شده که حضرت فرمود: پدرم وقتى در روز چهارشنبه، یا روزى که مردم آن را بد مى‏دانستند مثل اواخر ماه یا غیره به سفر مى‏رفت، صدقه‏اى مى‏داد و بعد بیرون مى‏رفت.»

 

 

 

 

منابع

 

·        رابطه علم و دین- عباسعلی سرافرازی -فصل 6

 

·        آسمان و جهان-ترجمه کتاب السماء و العالم بحار، ج‏2، ص: 173

 

·        بحار الأنوار ؛ج‏56 ؛ص31

 

·        زندگانى حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، ص: 41

 

·        درر الأخبار با ترجمه؛ص419

 

·        اصول و مبانی جغرافیای ریاضی- دکتر تقی عدالتی/ حسن فرخی

 

·        لغت نامه معین

 

·        سایت www.porseman.org

 

·        سایت www.tebyan.com

 

·        هزارو یک کلمه- حسن زاده آملی

 

·        آشنایی با قرآن- مرتضی مطهری

 

·        تفسیر نمونه- جمعی از نویسندگان- ج23

 

 

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون