خانه نجوم نجف آباد

 

 (فرس اعظم ، اسب بالدار pegasuss)

 گرد آوری: گروه رصدی                                   منابع: www.persianstar.com                                                                کتاب صورت های فلکی دکتر دالکی

فرس اعظم هفتمین صورت فلکی بزرگ آسمان و صورت فلکی راهنمای آسمان پاییز است .

 

Bilder hochladen

 

 ستارگان اصلی آن مربع بزرگی را می‌سازند که مربع فرس اعظم نامیده می‌شود و قدر ستارگان آن کمتر از قدر اول است. با یافتن این مربع درخشان در آسمان (که البته چندان مشکل هم  نیست )شما در واقع صورت فلکی فرس اعظم را یافته اید.

ستارگان درخشان این مربع از بالا طرف راست در جهت عقربه‌های ساعت به ترتیب ساق (Scheat)، مرکب (Markab)، جنب (Algenib) و فرس (Alpheratz) نام دارد، فرس ستارهٔ فوقانی چپ مربع، در واقع متعلق به پیکر زن برزنجیر (آندرومدا) است که شامل دو ردیف از ستارگان قدر سوم و چهارم است که یک V با دهانهٔ تنگ تشکیل می‌دهند و نوک این V را ستارهٔ فرس می‌سازد.

 

 

 


ستاره ها

ستاره آلفا یا همان مرکب فرس دارای قدر 5/2 بوده و 220 سال نوری از ما فاصله دارد .ستاره بتا که بنام ساق و یا منکب نیز معروف است با قدر متغییر بین 3/2تا 7/2 ،220 سال نوری از ما فاصله دارد.گامای این صورت فلکی نیز با قدر 8/2 در فاصله ی 490 سال نوری قرار دارد.

اجرام غیر ستاره ای

M15 ،خوشه ای کروی با قدر 6 است که در چهار درجه ای شمال اپسیلون اسب بالدار است .

NGC7331 کهکشانی مارپیچ با قدر 10 است که در نه درجه ای شمال غربی بتای اسب بالدار قرار دارد.

 

این صورت فلکی اغلب وارونه نمایش داده می شود . این امر شاید از آنجا ناشی می شود که قهرمان افسانه ای بلفرون که به اسب بالدار لجام زده بود ، می خواست با او تا ژرفای آسمان پرواز کند تا در آنجا با خدایان زندگی کند . این موضوع چنان زئوس را خشمگین کرد که اسب و سوار کار را از هستی ساقط کرد و آنها را بر زمین پرتاب کرد.

Bilder hochladen

نوشته شده در ساعت توسط نظرات ()

Design By : Pars Skin


فروشگاه اینترنتی گنبد نیلگون