درخشان ترین ستاره دنباله دار در تاریخ بشریت

تهیه کننده : خانم سیمین کاظمی

همین چند روز پیش، اخترشناسان موفق به کشف ستاره دنباله دار جدیدی شدند که ممکن است حدود یک سال آینده به درخشان ترین شیء آسمانی پس از خورشید تبدیل شود. البته این ستاره دنباله دار که به لحاظ علمی، ستاره دنباله دار C/2012 S1 نامیده شده هم اکنون فاصله زیادی با خورشید دارد و به همین دلیل هم فعلاً به حدی کم نور است که برای دیدن آن حداقل به یک تلسکوپ کوچک آماتوری نیاز دارید. اما طی یک سال آینده با نزدیک تر شدن این ستاره دنباله دار به خورشید، داستان کاملاً فرق خواهد کرد.

همان طور که احتمالاً می دانید، ستاره های دنباله دار حاوی یک هسته یخی هستند. این هسته یخی با نزدیک شدن به خورشید، تبخیر شده و همین امر موجب شکل گیری دنباله ستاره دنباله دار خواهد شد. به همین دلیل هم هرچه ستاره دنباله دار به خورشید نزدیک تر شود، دنباله آن بلندتر و درخشان تر خواهد شد.

بر اساس اندازه گیری های صورت گرفته، ستاره دنباله دار تازه کشف شده C/2012 S1 در 28 نوامبر 2013 - یعنی 8 آذر 1392 شمسی - به نقطه حضیض مداری خود یعنی نزدیک ترین فاصله با خورشید خواهد رسید و بنابر تخمین های اولیه چنانچه تا این زمان چند تکه نشده باشد، درخشندگی آن در این هنگام حتی از درخشش ماه کامل هم بیشتر خواهد شد و بنابراین حتی در نور روز هم در پهنه آسمان قابل مشاهده خواهد بود.

بدین ترتیب اگر این پیش بینی درست باشد باید گفت که این ستاره دنباله دار احتمالاً درخشان ترین ستاره دنباله داری خواهد بود که در طول تاریخ بشریت بر پهنه آسمان ظاهر خواهد شد.

/ 1 نظر / 15 بازدید
فتحی

با سلام خدمت شما همشهری عزیز وبلاگ زیبایی دارید.افتخار بدهید مرا با نام بیمه معلم نمایندگی فتحی در نجف اباد لینک کنید.شما را با چه نامی لینک کنم؟ با ارزوی موفقیت برای شما