آخرین نمایش دنباله‌دار آیسان

نمایی از کانون احتمالی بارش در صورت‌فلکی اسد- امتیاز تصویر: نرم‌افزار استلاریوم

دنباله‌دار آیسان (ISON) را به یاد می‌آورید؟ دنباله‌دار خورشیدخراشی که پس از کشف، لقب دنباله‌دار قرن را به خود گرفت و در نهایت ۷ آذر به ملاقات خورشید رفت و دیگر بازنگشت. به هر حال شاید آیسان در این هفته آخرین نمایش خود را در آسمان برپا کند: بارش شهابی آیسانی.

اگر پیگیر بارش‌های شهابی سالیانه باشید، حتماً می‌دانید که گاهی وقت‌ها پیش‌بینی‌ها به واقعیت تبدیل نمی‌شوند و اکنون ما از بارشی صحبت می‌کنیم که برای نخستین‌بار شاهدش خواهیم بود. پس پیش‌بینی این بارش کار بسیار سختی است و هیچ چیز را نمی‌توان به قطعیت گفت. اما شما چیزی نخواهد دید مگر اینکه شانس خود را امتحان کنید. اگر قرار باشد چیزی اتفاق بیفتد، زمان آن ۲۵ و ۲۶ دی خواهد بود. یعنی زمانی که زمین از صفحه‌ی مداری دنباله‌دار آیسان عبور می‌کند.

کانون بارش شهابی آیسانی در نزدیکی ستاره‌ی اتا-اسد (از قدر ۳/۵) است و طبق پیش‌بینی‌ها، شهاب‌های این بارش با سرعت معادل ۵۱ کیلومتر بر ساعت وارد جوّ زمین خواهند شد.

یکی ار مشکلات اصلی برای رصد این بارش شهابی حضور ماه کامل در آسمان است که مانع رصد شهاب‌های کم‌نور خواهد شد. اگر ابزاری برای رصد در طول موج رادیویی در اختیار دارید می‌توانید این بارش را بهتر رصد و ثبت کنید. شاید شما نخستین کسی باشید این بارش را ثبت می‌کنید.

منبع خبر : کانوت

/ 1 نظر / 16 بازدید
m.henshall

سلام خیلی جالب بود! من به شخصه خیلی نجوم را دوست دارم! اما وسایل رصد شناسی ندارم! من خواهان خرید یک تلسکوپ نجومی هستم! یک تلسکوپ در حد افراد مبتدی،که با آن شروع به فعالیت نجومی کنند و تا چند سال از آن استفاده کنند! لطفا من را راهنمایی کنید!اگر کتاب مناسبی در رابطه با نجوم میشناسید،لطفا معرفی کنید! اگر ممکن است با ایمیل من به آدرس m.henshall94@gmail.com من را راهنمایی کنید. با تشکر از شما و سایت خوبتان