نخستین سیارک حلقه‌دار کشف شد!

این سیارک که «چاریکلو» نام دارد پنجمین جرم منظومه‌ی شمسی پس از مشتری٬ زحل٬ اورانوس و نپتون است که حلقه دارد. چاریکلو سیارکی از دسته‌ی «سانتورها» است و با قطر تقریبی ۲۵۰ کیلومتر در مداری بین زحل و اورانوس به‌دور خورشید حرکت می‌کند.

تا پیش از این منجمان هرگز حلقه‌ای پیرامون اجرام کوچک‌تر منظومه‌ی شمسی نیافته بودند اما این رصدهای تازه‌‌ی سیارک «چاریکلو» آشکار کرد که این سیارک دو حلقه‌‌ی واضح پیرامون خود دارد. به نقل از رصدخانه‌ی جنوبی اروپا ESO Astronomy٬ این حلقه‌ها با کمک تلسکوپ‌های رصدخانه‌ی لاسیلا شیلی از روش گذر سیاره‌ از مقابل ستاره UCAC4 248-108672 کشف شدند و تعجب بسیاری از منجمان را برانگیخت. گفته می‌شود که پهنای این حلقه‌ها ۳ و ۷ کیلومتر است و فضای خالی حدود ۹ کیلومتری بین آن‌ها وجود دارد.

این کشف با وجود این‌که حیرت بسیاری از منجمان را به همراه داشته اما کارولین پروکو٬ مدیر تصویربرداری فضاپیما کاسینی Carolyn Porco معتقد است که چنین کشفی با توجه به این‌که می‌دانیم سیارک‌ها ممکن است قمر داشته باشند چندان هم عجیب نیست.

منبع خبر: کانوت

/ 1 نظر / 22 بازدید
شیخ داود

بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم سؤالی داشتم و آن اینکه : فرضاً غروب یک روزی به این صورت است که وقتی مرکز جرم شمس روی خط افق ترسی است، قسمت فوقانی مرکز جرم قمر روی آن خط قرار گرفته شده است. آیا فردای آن روز اول ماه است ؟